Ciasne przetwarzanie

Do rosnącej gamy serwerów kasetowych dołączają powoli także komputery PC o podobnej architekturze.

Do rosnącej gamy serwerów kasetowych dołączają powoli także komputery PC o podobnej architekturze.

HP zaprezentowała komputery kasetowe BL60p - pierwsze modele tej klasy w ofercie HP wyposażone w układy Itanium i przeznaczone do pracy pod kontrolą unixowego systemu HP-UX. Wsparcie dla systemów Linux i Windows pojawi się w przyszłym roku. Zamówienia są już przyjmowane, choć dostawy sprzętu mają się rozpocząć dopiero w styczniu 2006 r. Katalogowa cena BL60p to 5,7 tys. USD.

Itanium na gęsto

Dotychczas HP oferowało serwery kasetowe z procesorami x86 (Intela lub AMD), a przedstawiciele tej firmy zapowiadali, że modele wyposażone w Itanium do 1,6 GHz będą wymagały innych, specjalnie przystosowanych obudów zapewniających lepsze chłodzenie niż obudowy standardowe. Ale ostatecznie okazało się, że BL60p mogą jednak być instalowane w zwykłych obudowach mieszczących do 8 serwerów.

Wprowadzenie serwerów kasetowych z Itanium oznacza, że użytkownicy uzyskują znacznie większe możliwości konsolidacji systemów i utrzymania jednolitej infrastruktury. Procesory Itanium są instalowane w dużych, wieloprocesorowych serwerach, serwerach klasy średniej i podstawowej, a teraz także w serwerach kasetowych. Są więc w stanie obsłużyć wszystkie typowe i nietypowe potrzeby.

Według IDC, choć serwery kasetowe mają wciąż zaledwie 4-proc. udział w rynku, popyt na nie rośnie ostatnio w zawrotnym tempie. W II kw. br. nastąpił aż 88-proc. wzrost sprzedaży w stosunku do II kw. roku ubiegłego. Liderem w tym segmencie rynku jest IBM, ale HP zajmuje drugą pozycję, a przedstawiciele tej firmy uważają, że właśnie wprowadzenie modeli kasetowych z Itanium może istotnie poprawić wyniki sprzedaży.

Komputer skonsolidowany

HP zaprezentowała też nowe modele komputerów kasetowych bc1500 wyposażone w efektywne energetycznie wersje procesorów AMD Athlon 64 (9 W). Wcześniej platforma "komputerów skonsolidowanych" HP wykorzystywała układy Transmeta Efficeon, a rezygnacja z nich jest bezpośrednim wynikiem wycofania się firmy Transmeta z rynku projektowania procesorów. Komputery HP bc1500 zawierają niskonapięciowy układ Athlon 64 1500+, 512 MB pamięci DDR SDRAM, dysk o pojemności 40 GB. W jednej obudowie można umieścić do 20 takich komputerów.

Podstawowym zastosowaniem tych modeli jest budowa systemu wirtualnych komputerów PC - każdy użytkownik jest wyposażony w monitor oraz klawiaturę podłączone do systemu i udostępniające standardową funkcjonalność PC, mimo że koszt implementacji takiego rozwiązania jest wyższy niż przy wykorzystaniu zwykłych PC.

Według szacunków, koszt komputera kasetowego w przeliczeniu na jednego użytkownika to ok. 1 tys. USD, zaś w przypadku zastosowania zwykłego komputera PC to ok. 600 USD. Mniejsze są za to koszty związane z zarządzaniem, zwłaszcza w dużych centrach biurowych. Ponadto, dzięki wirtualizacji, z jednego komputera może korzystać więcej niż jeden użytkownik, co obniża całkowite koszty.

Wiele wskazuje na to, że strategia kasetowych komputerów HP obroni się - przynajmniej na niektórych rynkach. Tego typu systemy już od 1997 r. opracowuje i sprzedaje firma ClearCube Technology, która jest obecnie liderem w tym specjalizowanym segmencie rynku. Ostatnio Lenovo Group ujawniła plany sprzedaży komputerów ClearCube na zasadach OEM.

RISC na kasecie

HP nie jest jedyną firmą oferującą serwery kasetowe z Itanium. Pierwszą, która zdecydowała się już w ubiegłym roku na sprzedaż blade z Itanium, był NEC. Natomiast wśród największych dostawców również IBM inwestuje w serwery kasetowe z procesorami innymi niż x86, choć nie są to układy Itanium, lecz PowerPC (model JS20). Wsparcie IBM dla tej platformy sprzętowej ogranicza się wyłącznie do systemu Linux.


TOP 200