ChromeOS i biznes - takie połączenie ma coraz więcej sensu

Komputery z ChromeOS coraz częściej są wykorzystywane w biznesie. To trend, który będzie postępować.

ChromeOS kojarzony jest z prostym systemem operacyjnym, którego zadaniem jest uruchamianie przeglądarki Google Chrome oraz aplikacji progresywnych - PWA. Wraz z ewolucją związaną z chmurą obliczeniową oraz wdrożeniem na szeroką skalę sztucznej inteligencji coraz więcej użytkowników nie potrzebuje korzystać z klasycznych systemów operacyjnych takich jak Windows, Linux czy macOS.

Przykładowy Chromebook Plus
Źródło: blog.google.com

Przykładowy Chromebook Plus

Źródło: blog.google.com

Google od wielu lat rozwija narzędzia do wygodnego wdrożenia, zarządzania oraz wykorzystania komputerów z ChromeOS w biznesie, a cała platforma przypomina rozwiązania MDM wykorzystywane w Androidzie czy iOS.

Zobacz również:

  • Google ręcznie usuwa niewłaściwe odpowiedzi AI w wyszukiwarce
  • Google aktualizuje Chrome w związku z luką typu Zero-Day

Wykorzystaniu Chromebooków w biznesie sprzyja również fakt wprowadzenia na rynek certyfikacji Chromebook Plus oraz zgodności nowych modeli z narzędziami AI.

Nowe modele dostępne na rynku od drugiej połowy 2023 roku posiadają wydajne procesory Intel lub AMD (Core i3 12-generacji lub wyższy lub AMD Ryzen 3 5000 lub wyższy), co najmniej 8 GB pamięci operacyjnej, minimum 128 GB wbudowanej pamięci masowej oraz wyświetlacz i kamerkę o rozdzielczości Full HD lub lepsze.

Dużą przewagą ChromeOS jest również bezpieczeństwo. Każdy komputer z ChromeOS przed wprowadzeniem na rynek jest certyfikowany przez Google. Wyszukiwarkowy gigant udostępnia również aktualizacje oprogramowania dla komputerów z ChromeOS, a cały proces odbywa się w tle. Dodatkowo komputery z ChromeOS otrzymują wieloletnie wsparcie, które pozwala zaplanować wykorzystanie Chromebooków w biurze na wiele lat oraz rozłożyć ich koszt TCO - całkowity koszt użytkowania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200