Chrome i Firefox ze wsparciem dla nowego formatu plików graficznych

Mowa o formacie AVIF, który wcześniej wkroczył do systemu Windows 10 oraz został wsparty przez niektóre firmy oferujące narzędzia do obróbki grafiki, a obecnie będzie również obsługiwany przez przeglądarki Chrome i Firefox.

Grafika

Google (Chrome) i Mozilla (Firefox) informują, że kończą już operacje wprowadzania tego formatu do swoich przeglądarek, tak iż niedługo – wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku - będą one w stanie odtwarzać grafikę tego typu.

AVIF jest uważany za jeden z najlżejszych formatów, jaki do tej pory powstał, oferując jednocześnie bardzo dobry współczynnik kompresowania plików graficznych. Został już wcześniej dostrzeżony i doceniony o czym może świadczyć fakt, że jest już stosowany przez firmę Netflix na równi z takimi formatami, jak JPEG, PNG czy WebP.

Zobacz również:

  • Yandex pod kontrolą Kremla
  • GenAI zamienia tekst na przekaz wideo

Nazwa AVIF to skrót od słów AV1 Image File Format. Wyrażenie AV1 nie pozostawia wątpliwości co do tego, że format AVIF bazuje na kodeku wideo AV1, który powstał pięć lat temu i został zaprojektowany przez trzy firmy: Google, Cisco i Xiph.org.

Zdecydowały się one wtedy stworzyć na bazie swoich firmowych kodeków noszących nazwy VPX, Thor i Daala zupełnie nowy kodek, nadając mu nazwę AV1. Chcieli w ten sposób zaproponować twórcom grafiki bezpłatny i otwarty format, który stawi czoła różnego rodzaju komercyjnym kodekom.

Wszystko wskazuje na to, że udało im się osiągnąć ten cel. Stało się to jasne szczególnie w momencie, gdy Microsoft zdecydował się wprowadzić format do swojego flagowego produktu, jakim jest system Windows 10. Wkroczył on do tego oprogramowania równo rok temu, czyli w maju 2019 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200