Chmury obliczeniowe w ochronie środowiska naturalnego

Firma analityczna IDC opublikowała badanie które szacuje, że chmury obliczeniowe mogą się walnie przyczynić do ratowania naturalnego środowiska Ziemi i zapobiec zmianom klimatycznym. Wynika bowiem z niego, że dzięki przetwarzaniu danych w chmurach w ciągu najbliższych trzech lat można ograniczyć emisję dwutlenku węgla o około jeden miliard ton.

IDC

IDC dokonała takiego wyliczenia porównując ze sobą dwie wielkości: ilość dwutlenku węgla emitowanego przez lokalne instalacje IT z ilością emitowaną przez urządzenia pracujące w chmurach, przyjmując założenie iż oba te środowiska pobierają identyczną moc potrzebną do przetworzenia określonej ilości danych.

Raport przyjął przy tym dwa scenariusze: pesymistyczny i optymistyczny. Pierwszy zakłada, że odsetek energooszczędnych centrów pozostanie w ciągu najbliższych kilku lat na tym samym poziomie co obecnie. Wtedy do atmosfery trafi w ciągu najbliższych czterech lat o 693 mln ton mniej dwutlenku węgla.

Zobacz również:

  • Databricks uruchamia usługę LakeFlow
  • Fairphone może zaprojektować tańszy model eko smartfona

W drugim scenariuszu mową jest o tym, że wszystkie uruchamiane centra danych są ekologiczne. Wtedy będą one emitować do atmosfery o 1,76 mld ton dwutlenku węgla mniej.

Natomiast bardziej realistyczny wariant mówiący o oszczędnościach rzędu 1 mld ton zakłada, że 60% nowo otwieranych centrów danych to będą ośrodki „zielone”, a więc zaprojektowane z myślą o energooszczędności i zrównoważonym rozwoju.

Przewidywania dotyczące ograniczenie emisji dwutlenku węgla są bazują na przekonaniu, że zagregowane zasoby obliczeniowe w przedsiębiorstwach i dużych centrach danych, zwłaszcza w centrach danych w chmurze, są bardziej wydajne. Taka wydajność może skutkować bardziej wydajną mocą, oraz lepszym chłodzeniem i co za ty idzie efektywniejszym wykorzystaniem serwerów.

IDC twierdzi, że największe możliwości tkwią w tych środowiskach obliczeniowych, które generują wyższe emisje na kilowatogodzinę pobieranej mocy. A tak właśnie zachowują się chmury. Obsługujące je centra danych optymalizują swoją pracę poprzez zmniejszenie ilości energii zużywanej na ich chłodzenie, przeznaczając wtedy więcej ilości energii na obsługę sprzętu IT. I tym tkwi cała przewaga chmurr nad lokalnymi centrami danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200