Chmury, mobilność i dane

W przyszłości Chief Inormation Officer stanie się raczej kimś w rodzaju "intelligence officer", który analizuje dane i umożliwia menedżerom szybkie podejmowanie decyzji.

Chmury, mobilność i dane

Jak twierdzą Emmanuele Viale i Antoine Cainer z Accenture Technology Labs, w najbliższych latach w działach IT najważniejszymi hasłami będą: mobilność, dane, internet computing, ekologia, nowa generacja pracowników.

Przyzwyczailiśmy się już, że litera e (jak elektroniczny) poprzedza mnóstwo słów - e-handel, e-pracownik, e-mail... W najbliższym czasie czeka nas zmiana e na m - jak mobilność.

Zobacz również:

  • Akcje Intel spadają - winna rosnąca konkurencja w AI
  • Tradycja i nowoczesność - połączenie klasycznych notatek ze światem cyfrowym

Telefony komórkowe staną się popularniejsze niż telewizory jako urządzenie dostarczające rozrywki i pozwalające na konsumpcję mediów. Powszechne staną się formy reklamy oparte na lokalizowaniu konsumenta przez komórkę. Telefony mobilne zaczną zastępować portfele i karty kredytowe, będzie można płacić za ich pomocą, po prostu zbliżając je do czytnika.

W firmach normą stanie się mobilna współpraca i dostęp do najważniejszych danych przez urządzenia mobilne. Jednocześnie zapewnienie bezpieczeństwa danych przechowywanych na przenośnych urządzeniach stanie się kluczowym zagadnieniem dla działów IT. CIO będą musieli skoncentrować się na ochronie bezpieczeństwa samych informacji, a nie urządzeń, które je magazynują.

W najbliższych latach nastąpi przeniesienie akcentu z bezpieczeństwa infrastruktury na bezpieczeństwo danych (np. danych przechowywanych w urządzeniach mobilnych czy w "chmurze"). Rynek będzie musiał zadbać o równowagę między ryzykiem a usługami na najwyższym poziomie dla urządzeń mobilnych. CIO powinni zacząć myśleć raczej w kategoriach zarządzania ryzykiem niż bezpieczeństwem IT, zatroszczyć się o zabezpieczenie informacji i ciągłości działania zamiast o ochronę aktywów.

Nowa generacja przy biurku

Na rynek pracy wkracza właśnie tzw. pokolenie millennials, czyli następców generacji X i Y. Są to osoby, które mają zdecydowanie mniej tajemnic niż przedstawiciele poprzednich generacji, portale społecznościowe stanowią istotną część ich prywatnego życia, które tam z detalami opisują, mieszają przy tym znajomych z pracy z prywatnymi przyjaciółmi. To pokolenie ludzi o podzielnej uwadze, wielozadaniowych, którzy bez problemu potrafią robić kilka rzeczy jednocześnie, za to powierzenie im tylko jednego zadania może zakończyć się fiaskiem - będą się nudzić.

Jaki to będzie miało wpływ na pracę CIO? Nowe pokolenie ma ogromne wymagania dotyczące sprzętu elektronicznego, uwielbia gadżety i może wybrać pracodawcę właśnie pod kątem tego, jakie zaoferuje nowinki techniczne. Firma, która będzie chciała przyciągnąć młode talenty, musi się z tym liczyć, a tu pole do popisu mają właśnie działy IT.

Społeczność w korporacji

Serwisy społecznościowe, tak lubiane przez millennials, staną się także częścią korporacyjnego życia. Będą standardową częścią portali korporacyjnych, a narzędzia sieciowe staną się podstawą organizacji pracy grupowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200