Chmurowe usługi bazujące na 16-to kubitowym kwantowym procesorze

IBM ma nową propozycję dla firm zainteresowanych przetwarzaniem danych przy użyciu komputera kwantowego. Wydajność takich komputerów pozostawia jak na razie wiele do życzenia, jednak analitycy są przekonani, że w przyszłości zastąpią standardowe systemy obliczeniowe.

W konwencjonalnych procesorach stosowany jest system binarny, w którym dane prezentowane są zawsze jako “zero” lub “jedynka”. Procesor kwantowy nie operuje na bitach, ale na kubitach. To co charakteryzuje kubit i dla wielu może być niezrozumiałe, ale powoduje iż komputer kwantowy ma bardzo dużą wydajność to fakt, że może on być jednocześnie „zerem” i „jedynką”.

Właśnie dlatego komputer kwantowy zawierający pięciokubitowy procesor może wykonywać jednocześnie obliczenia dla 32 różnych wejściowych wartości. I tu dochodzimy do setna sprawy. IBM zaprezentował w zeszłym tygodni komputer kwantowy dysponujący 16-to kubitowym procesorem, udostępniając go użytkownikom za pośrednictwem chmurowej platformy IBM Cloud.

Zobacz również:

Firmy zainteresowane tą technologią mogą teraz korzystać z usług takiego komputera, uruchamiać na nim przygotowane przez siebie aplikacje.

Jednocześnie IBM poinformował, że testuje już w swoim laboratorium komputer kwantowy wyposażony w procesor operujący na siedemnastu kubitach. Twierdzi przy tym, że ma on dwa razy większą wydajność od komputera wyposażonego w 16-to kubitowy procesor. Zapowiada też, że docelowo zamierza w najbliższych latach zbudować komputer kwantowy dysponujący 50-cio kubitowym procesorem.


TOP 200