Chmurowa usługa Fujitsu robi wrażenie

Japońska firma ogłosiła, że zamierza uruchomić chmurową usługę opartą na tej samej warstwie sprzętowej, na jakiej bazuje najszybszy obecnie superkomputer na świecie, czyli Fugaku. Rozwiązanie jest opracowywane w ramach firmowej inicjatywy Fujitsu Computing-as-a-Service (CaaS), nosi nazwę Fujitsu Cloud Service HPC i korzysta z usług superkomputera Fujitsu PRIMEHPC FX1000.

Grafika: Fujitsu

To system obliczeniowy wykorzystujący firmowy procesor A64FX, ten sam który Fujitsu opracował specjalnie dla superkomputera Fugaku. Jest to 48-rdzeniowy, niestandardowy procesor Arm zaprojektowany dla komputerów HPC. Niestandardowy, ponieważ nie używa tradycyjnych kart pamięci DRAM ani modułów DIMM.

Procesor A64FX ma do dyspozycji 32 GB pamięci RAM o wysokiej przepustowości, która znajduje się na tym samym układzie scalonym. Bazujące na nim superkomputery są wyjątkowo energooszczędne, ponieważ nie posiadają modułów DIMM, które pochłaniają bardzo dużo energii.

Zobacz również:

  • iPhone 15 z baterią odporniejszą na zużycie
  • Mozilla stworzyła nową usługę, która usuwa nasze wrażliwe dane z internetu

Układ A64FX ma bardzo ciekawa architekturę. Zawiera 48 podstawowych rdzeni obliczeniowych oraz cztery rdzenie, którym jego twórcy nadali nazwę „asystenci”. Fujitsu chwali się przy tym, że jest to pierwszy procesor wspierający zestaw instrukcji SVE (Scalable Vector Extension), zaprojektowanych specjalnie dla superkomputerów wyposażonych w układy Arm. Zgodnie ze specyfikacją techniczną, układ A64FX przetwarza dane z szybkością dochodzącą do 2,7 teraflopsów.

Wracając do superkomputera Fugaku, to znalazł się on pierwszym miejscu listy superkomputerów TOP500 w czerwcu 2020 roku i pozostaje na nim do dzisiaj. Wszedł również wtedy przebojem na pierwsze miejsce listy Green 500 (najbardziej energooszczędne superkomputery), chociaż teraz wyprzedzają go jeszcze bardzie energooszczędne systemy.

Usługa Fujitsu Cloud Service HPC wejdzie oficjalnie na rynek na rynek w Japonii w październiku tego roku, a w kolejnych miesiącach będzie też dostępna na rynkach międzynarodowych. Rozwiązanie cieszy się dużym wzięciem o czym świadczy fakt, że Fujitsu już zaczął przyjmować zamówienia na tę usługę wyprzedzeniem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200