Chmura według ekspertów – wydarzenie w warszawskim biurze Google

Materiał promocyjny Według ostatniego raportu IDC, tylko w czwartym kwartale 2021 roku firmy na całym świecie wydały na inwestycje w środowisko chmurowe ponad 21 mld dolarów (13,5% więcej, niż w analogicznym kwartale rok wcześniej). Czy ożywienie widać również na polskim rynku?

W ciągu ostatnich dwóch lat wartość rynku cloud computing w Polsce wydaje się ulegać niemal podwojeniu. Największym obszarem do wzrostu usług chmurowych w naszym kraju okazuje się zwinny sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Paradoksalnie to właśnie pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła niektóre z tych procesów.

Większość biznesu wykorzystała potencjał rozwiązań chmurowych w kontekście pracy hybrydowej. W okresie pandemii lawinowo wzrosło zainteresowanie nowoczesnymi narzędziami do komunikacji i współpracy w zespołach. Nadal widać jednak sporo barier w organizacjach rozważających migrację swojego środowiska pracy do chmury.

Jedną z nich stanowi obawa przed nieudanym wdrożeniem oraz brak konkretnego wsparcia ze strony usługodawców. Dlatego chociażby samo Google kładzie obecnie coraz większy nacisk na budowanie swojego kanału partnerskiego. To właśnie oficjalni partnerzy mogą rozwiać obawy nieprzekonanych i stanowić dla nich wiarygodnego towarzysza w chmurze.

Będzie ku temu okazja, bowiem już 10 czerwca w warszawskiej siedzibie Google odbędzie się konferencja Google Cloud for Business. Jej organizatorem jest firma FOTC, oficjalny partner Google Cloud w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej, który od 2014 roku wspomaga biznes w podróży do chmury. Spotkanie o charakterze cyklicznym powraca w formie stacjonarnej po niemal trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19.

Chmura według ekspertów – wydarzenie w warszawskim biurze GoogleUczestników wydarzenia czeka cykl prelekcji prowadzonych przez ekspertów chmurowych z firm Google, Intel, Allegro, Edge NPD i FOTC. W ich trakcie poruszone będą tematy związane z analityką danych, sztuczną inteligencją, skalowaniem infrastruktury i optymalizacją kosztów w chmurze. Oczywiście nie zabraknie praktycznych przykładów wykorzystania chmury Google w dużych firmach.

Google Cloud for Business to wyjątkowa okazja do nawiązania osobistego kontaktu między biznesem i specjalistami, networkingu i wymiany doświadczeń. Obecni na miejscu eksperci będą również do dyspozycji w zakresie darmowych konsultacji usług Google Cloud Platform (GCP).

"Jeśli chodzi o obszar dotyczący Google Cloud Platform, z naszej perspektywy widać największe wykorzystanie tej chmury w branżach takich jak healthcare, digital native oraz gaming. Wzrost zainteresowania chmurą obserwujemy na bazie rozrastającej się dynamicznie liczby naszych klientów" - zauważa Piotr Wieczorek, CEO firmy FOTC.

Z pewnością będzie temu sprzyjać nowy region Google Cloud, który w połowie kwietnia 2021 roku Google uruchomiło w Warszawie. Warto wspomnieć, że to pierwsza taka inwestycja w Europie Środkowo-Wschodniej. Powoduje nie tylko zwiększenie dostępności i wydajności usług chmurowych dla polskiego biznesu. Buduje również świadomość technologiczną.

A jest o co walczyć. W 2018 roku według szacunków McKinsey & Company pełne wykorzystanie potencjału digitalizacji może zwiększyć PKB Polski o 275 mld zł do 2025 r. Transformacja cyfrowa i migracja do chmury umożliwi biznesowi zwiększenie konkurencyjności na globalnych rynkach.

Konferencja Google Cloud for Business odbędzie się 10 czerwca 2022 w warszawskiej siedzibie Google (budynek Warsaw Financial Center przy ulicy Emilii Plater 53), w godzinach 10:00 - 15:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale w związku z ograniczoną liczbą miejsc warto wypełnić formularz rejestracyjny wcześniej.

Znajdziemy go na oficjalnej stronie internetowej wydarzenia, gdzie zamieszczono również szczegółową agendę oraz listę gości. Computerworld jest jednym z patronów medialnych konferencji Google Cloud for Business, na którą serdecznie zaprasza zarówno właścicieli firm małych, średnich (MŚP), dużych (Enterprise), jak i menedżerów działów technicznych.