Chmura w ciężkim biznesie o globalnej skali

Są branże, w których wykorzystanie chmury jest wysokie – m.in. sektor nowych mediów, teleinformatyczny oraz e-commerce. Jednak wg analiz rynkowych korzyści wynikające z upowszechnienia tej technologii mogą odnieść także handel detaliczny, sektor FMCG oraz transport i logistyka – szczególnie w kontekście zaburzeń wywołanych przez pandemię COVID-19. Z drugiej strony mamy też takie branże, jak przemysł wytwórczy, gdzie wykorzystanie rozwiązań chmurowych jest niskie, a wiele podmiotów dopiero rozważa wdrażanie strategii cyfryzacji.

Chmura w ciężkim biznesie o globalnej skali

Fot. Pixabay

Według szacunków firmy McKinsey szerokie rozpowszechnienie technologii chmury jest niezwykle istotne. Tylko w perspektywie polskiej gospodarki mogłoby to przynieść dodatkowe 121 mld zł w 2030 roku, co odpowiada 4 proc. PKB.

Przykład firmy, która śmiało korzysta z potencjału chmury, pomimo tego, że sektor jaki reprezentuje w większości nie podąża dynamicznie w kierunku cyfryzacji, stanowi DSI Underground - globalny dostawca usług związanych z górnictwem i sektorem budowy tuneli. Ilość procesów oraz skala działalności uruchomiła w spółce procesy centralizacji oraz konieczność digitalizacji, gdzie nadrzędnym celem było bezpieczne i sprawne zarządzanie dużą ilością danych – ich przechowywanie, gromadzenie i przetwarzanie.

Zobacz również:

  • Polskie firmy w drodze do dojrzałości cyfrowej
  • Zrównoważony rozwój – kierunek nie jest łatwy

"DSI Underground, aby podnosić możliwości biznesowe i efektywnie konkurować na rynku międzynarodowym, podjął decyzję o cyfryzacji i globalizacji IT wszystkich oddziałów firmy. W tym celu firma ulokowała swoje centrum kompetencyjne w Europie Centralnej, która stała się stykiem kontaktu dla wszystkich jednostek DSI wykorzystujących usługi hybrid cloud zapewniane przez polskiego dostawcę. Polcom okazał się dla nas najlepszym partnerem strategicznym. Rzadko można spotkać podobny przykład wdrożenia, gdzie firma z polskim kapitałem i know-how z sukcesem wdrożyła tak ogromny projekt" – mówi Mateusz Borkowski, Head of Global IT and Digital Strategy w DSI Underground.

Firma Polcom przejęła odpowiedzialność za udostępnienie bezpiecznej platformy chmury obliczeniowej oraz wdrożenie i zarządzanie kluczowymi rozwiązaniami informatycznymi w DSI Underground. W efekcie polskie data center odpowiada za globalną transformację cyfrową firmy, jej cyberbezpieczeństwo i stały rozwój. Zakres usług objął m.in.: private cloud, hybrid cloud, Security Operation Center, Disaster Recovery, Managed IT Services, Storage as a Service, Backup as a Service.

"Projekt wdrożeniowy w DSI Underground w pewnym stopniu jest pionierski. Wynika to z faktu niszowej branży, w które specjalizuje się firma oraz skali prac. Mowa tu bowiem o organizacji, która jest obecna w 70 krajach. Przy czym sam projekt objął kluczowe lokalizacje DSI Underground w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Azji i Pacyfiku oraz Afryce" – wskazuje Adam Matyaszek, Key Account Manager w Polcom.

Wykorzystane narzędzia przyczyniły się do szybszego reagowania DSI Underground na zmieniające się uwarunkowania rynkowe oraz pomogły zwiększać skalę działalności, usprawniać procesy operacyjne i produkcyjne. Firma, jako międzynarodowa organizacja, zyskała więc kompleksowe rozwiązanie end to end, a także znacząco podniosła poziom bezpieczeństwa, dzięki czemu jest w stanie przeciwdziałać i zapobiegać ewentualnym zagrożeniom.

"Wdrożenie przeprowadzone przez Polcom w DSI Underground cieszy nas podwójnie. Z jednej strony nasza radość wynika z samego projektu, w którym Polcom Cloud stanowi centralny punkt. Z drugiej natomiast został on nagrodzony, przez Jury konkursu „Best in cloud 2021”, 1. miejscem w kategorii najlepsze wdrożenie usługi chmurowej" – podkreśla Adam Matyaszek.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200