Chmura prywatna – opcja warta rozważenia

Organizacje, które decydują się na migrację zasobów ze środowiska on-premise, stają przed dylematem wyboru nowej drogi. W tym artykule wyjaśniamy, które organizacje powinny rozważyć opcję implementacji chmury prywatnej oraz jak skutecznie mogą zbudować wydajne środowisko.

Foto: Svstudioart / Freepik

Rozwój technologiczny skutkuje demokratyzacją rozwiązań. Firmy, które chcą prowadzić biznes w scyfryzowanym świecie, mogą dziś praktycznie bez ograniczeń – poza budżetowymi – wybierać w dostępnych technologiach i modelach IT. Firmowe cele mogą więc być realizowane za pomocą infrastruktury chmurowej prywatnej i/lub publicznej, we własnych DC, w modelu kolokacyjnym. Wątpliwości budzi nadal dobór odpowiedniego rozwiązania, a co za tym idzie, jego wpływ na skuteczność przetwarzania danych i koszty utrzymania. Na rynku są przedsiębiorstwa, które z różnych względów wciąż korzystają z rozwiązań on-premise (własnej infrastruktury IT). Często decyduje o tym polityka bezpieczeństwa, regulacje, czasem świeżość inwestycji i poniesione niedawno koszty. Wiele organizacji, kilka lat temu niesione rynkową euforią cloud computingu i filozofią cloud first, wyniosła swoje zasoby do chmur publicznych, niezależnie od tego, czy klasyczny lift-and-shift miał uzasadnienie finansowe i technologiczne.

Rynek się zmienia, organizacje dojrzewają, stają się bardziej świadome potrzeb i konsekwencji swoich wyborów technologicznych, a znaczenia nabiera dziś podejście cloud smart. Nie wszystko da się przenieść do chmury publicznej, nie wszystkie aplikacje, szczególnie te niepisane jako cloud native, wykorzystają potencjał drzemiący w chmurze publicznej i oferowanych tam usługach. A skoro tak, to migracja do chmury publicznej po prostu nie będzie optymalna kosztowo.

Firmy coraz częściej rozumieją, że mniejsze znaczenie ma to, „co pod spodem”, wobec efektu jaki ma być osiągnięty. W świecie danych liczy się skuteczność przetwarzania zasobów, szybkość wywoływania danych, moc obliczeniowa.

Co więc w sytuacji, gdy organizacja chce wyjść z własnego DC i rozpocząć korzystanie z rozwiązań chmurowych?

Możliwości jest kilka, a jedną z nich, często rekomendowaną, jest chmura prywatna rozumiana jako model przetwarzania danych, który w warstwie technologicznej dedykowany jest jednemu klientowi i współdzielony przez poszczególne działy organizacji.

Chmury prywatne stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Idealnie nadają się dla tych organizacji, których aplikacje nie są gotowe do migracji do chmury publicznej i które mają rozbudowaną wirtualizację. W przypadku środowiska opartego o maszyny wirtualne, korzyści z chmury publicznej nie będą pełne.

Wyniesienie zasobów do infrastruktury chmurowej prywatnej wymaga wysokich kompetencji, których w organizacjach często brakuje, dlatego warto przed zmianą modelu przetwarzania zastanowić się, jakimi zasobami i z jakim partnerem realizować projekt.

Netia, jako dostawca zarówno lokalnej chmury publicznej jak i chmur prywatnych, posiadający własne centra danych, energię, infrastrukturę sieciową i zespoły specjalistów, może być naturalnym wsparciem w procesie przechodzenia na rozwiązania chmurowe. Dwie chmury Netii „pod spodem” są budowane z tych samych komponentów (wirtualizacja, serwery, macierze), mogą tak samo wykorzystywać potencjał 3 polskich ośrodków Netii, które dają możliwość zbudować tzw. stretchcluster. Różnią się natomiast skalowalnością. Chmury prywatne wybierają te firmy, które mają już określone parametry dotyczące pojemności, wiedzą, jakiego zapasu mocy obliczeniowej potrzebują i dzięki temu z góry mogą określić swoje potrzeby co do instancji chmurowej, unikając nadmiarowości. Ponadto mają często rygorystyczne wymagania względem bezpieczeństwa i wydajności. W przypadku publicznej platformy Netii – skalowalność mocy jest tu atutem, ale kosztem - brak możliwości stworzenia dedykowanego środowiska dla konkretnego klienta, co może być argumentem do rozważenia wejścia w chmurę prywatną.

Coraz częściej mówi się o hybrydowym etapie technologicznym, czyli „miksowaniu” infrastruktury w zależności od potrzeb organizacji.

Takie projekty realizuje również dla swoich klientów Netia. Możliwy jest scenariusz separacji środowiska bazodanowego poprzez umieszczenie go w chmurze prywatnej, podczas gdy backoffice, czy środowisko terminalowe może zostać zmigrowane do współdzielonego klastra publicznego i odwrotnie. Tu ograniczeniem w konfiguracji środowiska jest tak naprawdę potrzeba biznesowa takiego działania. Zanim więc firma zdecyduje się na dany model inwestycji, eksperci Netii przeanalizują środowisko firmy, rekomendując rozwiązania optymalne dla organizacji. Często zakończy się to decyzją o wykorzystaniu chmury globalnego dostawcy, ale Netia będzie wtedy wspierała klienta w migracji i późniejszym zarządzaniu środowiskiem w GCP, AWS lub AZURE.

Jedno jest pewne – wejście w model abonamentowy i usług as a service – jak choćby w przypadku zarządzania licencjami Microsoft czy VMware – przyniesie organizacji nie tylko lepsze możliwości ale i wymierne oszczędności. Netia jako operator integrujący tradycyjne usługi telekomunikacyjne z zaawansowanymi rozwiązaniami ICT posiada wszelkie niezbędne elementy potrzebne do stworzenia chmurowej instancji dla przedsiębiorstw – infrastrukturę serwerową, łącza, jak również – ze względu na wysokie kompetencje (to jedyny w Polsce Platynowy Partner Dell Technologies w kategorii Cloud Services Provider), jest w stanie całkowicie przejąć utrzymanie klienckiej chmury prywatnej.

Rynek chmur prywatnych będzie w Polsce nadal się rozwijał. Warto w ten świat wejść ze sprawdzonym partnerem.

Więcej o procesie migracji do chmur prywatnych, cenach migracji, rekomendowanej architekturze rozwiązań, bezpieczeństwie, usługach DRaaS i stretchcluster oraz najnowszej ofercie dla firm, dowiecie się z dostępnego na tej stronie webcastu.

Chmura prywatna – opcja warta rozważenia

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]