Chmura pozwoli ominąć dział IT?

Model SaaS pozwala działom biznesowym na ominięcie IT przy implementowaniu nowych rozwiązań informatycznych - mogą samodzielnie skorzystać z chmury obliczeniowej. Czy z czasem zmarginalizuje to rolę CIO i działu IT?

Chmura pozwoli ominąć dział IT?
CIO powinni w mądry sposób zagwarantować sobie stalość swojej roli i uodpornić się na zagrożenie płynące z wprowadzenia modelu chmury obliczeniowej - twierdzi John Abel z Oracle. Kontrolowanie projektów to zagadnienie coraz ważniejsze dla CIO, ponieważ działy biznesowe uważają, że nie potrzebują IT i dzięki SaaS mogą same zapewnić sobie konieczne narzędzia informatyczne. CIO powinien na wczesnym etapie upewnić się, że jest partnerem w rozmowie biznesowej, ponieważ po raz pierwszy, dzięki cloud computingowi, biznes jest w stanie ominąć IT.

Poza tym pracownicy biznesowi przyszłości będą przyzwyczajeni do korzystania z Facebooka i Twittera, do natychmiastowego dostępu do usług IT, których akurat potrzebują. Ponieważ IT nie może dać biznesowi takich natychmiastowych możliwości, biznes zgłosi się po nie gdzieś indziej - będzie ich szukał w chmurze obliczeniowej, a więc u zewnętrznego dostawcy, omijając dział informatyczny.

Zobacz również:

Aby tego uniknąć, CIO powinni zacząć rozmowy z biznesem, aby zrozumieć, w jaki sposób funkcja IT może łączyć cloud computing ze strategią biznesową.

CIO powinien dostrzegać w tym zjawisku szansę, choć niektórzy bardziej konserwatywni czy obawiający się ryzyka, będą je postrzegać jako zagrożenie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200