Chmura czy własne Data Center? Które rozwiązanie jest tańsze?

Chmura obliczeniowa jest wykorzystywana już przez 42% przedsiębiorstw na terenie Unii Europejskiej. Czy przejście na model chmurowy jest bardziej opłacalne od utrzymywania własnej infrastruktury On-Premise?

Chmura obliczeniowa nie zwalnia powoli dogania klasyczny model zarządzania infrastrukturą informatyczną w przedsiębiorstwach - On Premise. Według danych przekazanych przez Eurostat w 2021 roku z chmury obliczeniowej korzystało 42% przedsiębiorstw zlokalizowanych na terytorium Unii Europejskiej. Przodownikami w wykorzystaniu chmury jest Szwecja oraz Finlandia, gdzie rozwiązania chmurowe wdrożono już w 3/4 wszystkich przedsiębiorstw.

Czy chmura obliczeniowa jest tańsza od infrastruktury On-Premise?
Źródło: Sigmund / Unsplash

Czy chmura obliczeniowa jest tańsza od infrastruktury On-Premise?

Źródło: Sigmund / Unsplash

Statystyki pokazują, że chmura obliczeniowa metodycznie zyskuje na znaczeniu i popularności, a trend ten przyśpieszył dzięki pandemii COVID-19. W 2016 roku zaledwie 19% organizacji w Unii Europejskiej korzystało z rozwiązań chmurowych. W 2020 roku liczba ta wynosiła już 36%, aby w 2021 roku wzrosnąć do 42%.

Zobacz również:

  • Wydatki na chmurę wzrosną w tym roku
  • Google rezygnuje w pobierania opłat za przenoszenie danych z jego chmury do innych środowisk
  • 5G - rozwój jeszcze przed nami, 6G - tuż tuż, za rogiem

Chmura obliczeniowa w organizacjach wykorzystywana jest w przeważającej większości do zapewnienia dostępu do poczty e-mail (korzysta z niej 79% firm z wdrożonymi rozwiązaniami chmurowymi), przetwarzania i przechowywania plików (68%), udostępniania aplikacji biurowych (61%) oraz zarządzania bezpieczeństwem (59%).

Dyrektorzy działów IT, CIO oraz CTO stoją aktualnie przed dużym wyzwaniem. Muszą oni bowiem podjąć poważną decyzję mającą wpływ na całokształt funkcjonowania biznesu. Czy organizacje posiadające dobrze rozwiniętą infrastrukturę On-Premise powinny przejść do chmury? Jak zbudować infrastrukturę IT w nowej firmie lub jej oddziale. Czy chmura zawsze jest uniwersalnym rozwiązaniem? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym materiale.

Chmura czy własne Data Center - czy TCO jest głównym miernikiem?

Decydując się na tak dużą zmianę jak migracja z infrastruktury On-Premise do chmur obliczeniowej lub budowa infrastruktury IT organizacji od zera musimy poprzedzić ją bardzo dobrą analizą potrzeb i potencjalnych wymagań organizacji, a także analizą finansową. W praktyce za większość decyzji dotyczących migracji do chmury odpowiedzialny jest wskaźnik TCO - Total Cost of Ownership. Pozwala on określić wydatki niezbędne na wdrożenie i utrzymanie chmury obliczeniowej lub infrastruktury On-Premise z uwzględnieniem obsługi, konfiguracji, eliminacji potencjalnych awarii oraz aktualizacji sprzętu (w przypadku infrastruktury On-Premise).

Wskaźnik TCO został zaproponowany przez Gartnera już w 1987 roku i od ponad 30 lat jest jednym z podstawowych mierników wykorzystywanych podczas rozważania wdrożenia nowych rozwiązań informatycznych w organizacjach.

Koszty chmury vs koszty infrastruktury On-Premise

Nie bez powodu mówi się, że chmura obliczeniowa to rozwiązanie na miarę XXI wieku i aktualnych potrzeb organizacji. Rozwiązania chmurowe cechują się wysoką uniwersalnością, skalowalnością, wysokim poziomem bezpieczeństwa oraz co niekiedy bardzo ważne przewidywalnymi kosztami. W zamian za określoną opłatę subskrypcyjną otrzymujemy wszystkie elementy niezbędne do działania infrastruktury IT naszej organizacji. Co istotne płacimy jedynie za wykorzystane zasoby. Dodatkowo nie trzeba martwić się o konieczność aktualizacji infrastruktury w naszym Data Center oraz aktualizacji oprogramowania czy dbania o odnawianie licencji. Organizacje, które wdrożyły środowiska chmurowe są również odporniejsze na różnego rodzaju ataki czy usterki sprzętowe, a dane są dodatkowo zabezpieczane poprzez replikację przez dostawcę chmurowego.

Obliczenie TCO dla infrastruktury On-Premise jest skomplikowane
Źródło: Clayton Robbins / Unsplash

Obliczenie TCO dla infrastruktury On-Premise jest skomplikowane

Źródło: Clayton Robbins / Unsplash

Decydując się na zakup i utrzymanie infrastruktury typu On-Premise przy obliczaniu wskaźnika TCO musimy uwzględnić wiele zmienny. Konieczne są również szacunki wzrostu kosztów za energię elektryczną, dostęp do sieci światłowodowej czy klimatyzacji. Obliczając TCO dla infrastruktury On-Premise musimy uwzględnić:

  • Koszty zakupu serwerów
  • Koszty zakupu pamięci masowej
  • Koszty zakupu urządzeń sieciowych
  • Koszty utrzymania pomieszczenia oraz infrastruktury niezbędnej do działania infrastruktury On-Premise
  • Koszty pracy inżynierów odpowiedzialnych za wdrożenie, konfigurację oraz utrzymanie sprawności działania (administratorzy systemów, inżynierowie sieciowy, zespół wsparcia)
  • Koszty potencjalnych awarii
  • Koszty licencji na wykorzystywane oprogramowanie

Obliczenie kosztów TCO dla infrastruktury On-Premise jest niezwykle skomplikowane oraz obarczone dużym ryzykiem błędu. Nie da się bowiem dokładnie określić kosztu podzespołów, ewentualnych awarii czy wzrostu cen za energię elektryczną. W przypadku usług chmurowych możemy zdecydować się na wykorzystanie przygotowanego przez dostawcę chmurowego kalkulatora kosztów, który szybko pozwoli oszacować średnie koszty utrzymania infrastruktury.

Wybierając rozwiązanie chmurowe nie trzeba obawiać się awarii sprzętowych, podwyżek cen za media czy samą kolokacją. Zbędna staje się również aktualizacja sprzętu czy oprogramowania. W całym cyklu życia naszej usługi kompetencje te pozostają w gestii dostawcy rozwiązania.

Chmura nie wymaga dbania o infrastrukturę IT po stronie organizacji 
Źródło: Sigmund / Unsplash

Chmura nie wymaga dbania o infrastrukturę IT po stronie organizacji

Źródło: Sigmund / Unsplash

Chmura obliczeniowa jest tańsza

W przeważającej liczbie przypadków chmura obliczeniowa jest zauważalnie tańsza od rozwiązań typu On-Premise, a całkowite oszczędności wynoszą nawet ponad 100 tysięcy złotych w okresie 2-3 lat od wdrożenia chmury w organizacji.

Wdrożenie chmury obliczeniowej nie będzie opłacalne jedynie w specyficznych przypadkach - np. po niedawnej inwestycji w infrastrukturę On-Premise i całkowitej aktualizacji sprzętu.

Wady wdrożenia chmury obliczeniowej

Wdrożenie chmury obliczeniowej to nie tylko wyższa sprawność działania, mniejsza odpowiedzialność organizacji za działania infrastruktury IT czy niższe koszty działania. Pomimo szeregu zalet chmura obliczeniowa ma również swoje wady. Zaliczamy do nich ograniczenia prawne związane z przetwarzaniem danych poza siedzibą firmy i na sprzęcie nie będącym jej własnością, konieczność kompleksowej zmiany funkcjonowania organizacji czy potencjalny vendor-lock - przeniesienie danych pomiędzy dostawcami chmury obliczeniowej bywa skomplikowane i wymaga dużych nakładów czasowych i finansowych.

Pozbycie się własnego Data Center najcześciej przynosi wymierne korzyści
Źródło: Taylor Vick / Unsplash

Pozbycie się własnego Data Center najcześciej przynosi wymierne korzyści

Źródło: Taylor Vick / Unsplash

Dla kogo chmura obliczeniowa?

Chmura obliczeniowa to dobre rozwiązanie dla nowo powstałych biznesów, które nie mają własnej infrastruktury IT. Wdrożenie chmury obliczeniowej przyniesie również wymierne korzyści w organizacjach z dawno nie aktualizowaną infrastrukturą On-Premise. W przypadku posiadania nowoczesnej infrastruktury On-Premise wiele zależy od oczekiwań organizacji. W tym konkretnym przypadku może okazać się, że migracja do chmury przysporzy dodatkowych kosztów i nie zwróci się w szybkiej perspektywie czasu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200