Chipset VIA z dekoderem DivX

Na Cebicie VIA zaprezentowała bardzo ciekawy zintegrowany chipset CN400 wyposażony m.in. w zintegrowany rdzeń graficzny UniChrome Pro IGP sprzętowo dekodujący materiał MPEG-2 i MPEG-4. Chipset trafi do płyt serii EPIA będących podstawą do budowy miniaturowych komputerów multimedialnych.

Układ przygotowano z myślą o obsłudze najnowszych urządzeń elektroniki użytkowej, jak np. ekranów wysokiej rozdzielczości . Zaawansowany układ graficzny po raz pierwszy sprzętowo dekoduje pliki MPEG-4 zwalniając procesor z tego wymagającego zadania.

Dodatkowo obsługuje funkcje filtra blokowego (redukcja objawów kompresji wideo) oraz sprzętowej zmiany orientacji obrazu z poziomej do pionu. Chipset może

obsługiwać do 8 GB pamięci kontrolowanej przez kontroler pamięci FastStream64. Komunikacja z mostkiem południowym odbywa się za pośrednictwem szyny Ultra V-Link o przepustowości 1 GB/s.

Chipset może współpracować z monitorami wyposażonymi w cyfrowy interfejs DVI (nawet dwoma). Mostek południowy to dobrze znany VT8237 obsługujący napędy Serial ATA (realizuje także funkcję RAID 0,1 i RAID 0+1).

Układ dźwiękowy to VIA Vinyl ( w wersji 6 lub 8 kanałowej), a sieciowy kontroler współpracuje z gigabitowymi sieciami LAN.


TOP 200