Chiny zbudują własny rynek NFT

Jak podał internetowy serwis South China Morning Post, wspierana przez chiński rząd sieć BSN (Blockchain Services Network) zamierza uruchomić w najbliższej przyszłości narodową infrastrukturę blockchain. Z wstępnych informacji wiadomo już, że nie będzie ona powiązana bezpośrednio z kryptowalutami i będzie realizować transakcje bazujące na technologii NFT (Non-Fungible Token; niewymienialne tokeny).

Martin Sanchez /Unsplash

Mimo tego, że Chiny zabroniły niedawno realizowania na ich terytorium jakichkolwiek transakcji finansowych bazujących na kryptowalutach, to ich plany wskazują na zainteresowanie technologią NFT. Chiny chcą jednak uniezależnić się od zewnętrznych rynków.

Należy w tym momencie przypomnieć, że wspierana przez Chiny infrastruktura cyfrowa wyraźnie rozróżnia kryptowaluty od tokenów NFT (te ostatnie pozostaną legalne). Nie przeszkadza to jednak wielu chińskim firmom technologicznym nazywać swoje aktywa NFT „cyfrowymi przedmiotami kolekcjonerskimi”.

Zobacz również:

  • Najcenniejsze światowe marki – ranking zdominowały firmy technologiczne
  • Ofensywa chińskich modeli językowych LLM
  • Aresztowano sprawców zuchwałego włamania do sieci Etherum

Jak wiadomo, pod pojęciem blockchain kryje się zdecentralizowana platforma do realizowania transakcji finansowych, oparta w całości na otwartym rynku. W Chinach sieci publiczne tego typu nie mogą obecnie legalnie funkcjonować. Państwo uchwaliło prawo, zgodnie z którym regulator może w każdej chwili ingerować w pracę każdego systemu internetowego, jeśli tylko uzna to za stosowne. Na przykład, wystarczy samo jego przekonanie, że w danym środowisku sieciowym dochodzi do nielegalnych działań.

Nowa technologie, która nazywa się oficjalnie BSN-Distributed Digital Certificate (w skrócie BSN-DDC), pozwoli użytkownikom zarządzać swoimi tokenami NFT, a wszystkie zakupy i opłaty za usługi będą dokonywane w narodowej walucie, czyli w chińskich juanach.

Chiński BSN jest wspierany przez państwowe korporacje, takie jak China Mobile, China UnionPay czy State Information Centre. BSN-DDC zintegruje 10 łańcuchów bloków, w tym zmodyfikowane wersje Ethereum i Corda. Według opublikowanych ostatnio danych, w 2021 roku cały rynek NFT był warty ponad 41 mld USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200