Chiny zakazują chipów Micron w swojej infrastrukturze krytycznej

Rząd Chin wydał zakaz stosowania układów produkowanych przez firmę Micron w infrastrukturze krytycznej ze względu na zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Administracja Chin zakazała sprzedaży wybranych produktów amerykańskiej firmy Micron po tym, jak na początku kwietnia rozpoczęło się dochodzenie w sprawie zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa, jakie mogą stanowić chipy tej firmy.

Zakaz sprzedaży układów Micron w Chinach
Źródło: micron.com

Zakaz sprzedaży układów Micron w Chinach

Źródło: micron.com

Decyzja ta postrzegana jest przez ekspertów jako polityczna odpowiedź na wcześniejsze wciągnięcie wybranych firm z Chin na czarną listę Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych.

Zobacz również:

  • Kaspersky Lab z zakazem sprzedaży swoich produktów w USA
  • Tak chińskie firmy produkujące chipy radzą sobie z amerykańskimi sankcjami

W zeszłym roku administracja Stanów Zjednoczonych dodała na czarną listę firmę Yangtze Memory Technologies Corporation - wspieranego przez rząd Chin producenta chipów pamięci. Jednocześnie ograniczono dostępność najnowocześniejszego procesora graficznego do prac nad generatywną AI - Nvidia H100 dla rynku chińskiego.

Chińska Administracja Cyberprzestrzeni w niedzielę przekazała krajowym firmom, które zapewniają "kluczową infrastrukturę informatyczną", aby zaprzestały zakupów od Micron. Produkty Micron "mają poważne problemy z cyberbezpieczeństwem i stanowią duże zagrożenie dla kluczowych łańcuchów dostaw informacji w kraju, budząc obawy dotyczące cyberbezpieczeństwa".

Micron od ponad 16 lat obecny jest na rynku chińskim, gdzie posiada swoje fabryki. Amerykańskie przedsięcioztstwo specjalizuje się w produkcji pamięci komputerowych i przechowywania danych, takich jak dynamiczna pamięć o dostępie swobodnym (DRAM) i pamięć flash. Chiny są trzecim co do wielkości rynkiem, odpowiadającym za 10,7% rocznych przychodów firmy w 2022 roku.

Władze nie sprecyzowały, w jaki sposób Micron stanowi zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa, ale powołały się na chińską ustawę o cyberbezpieczeństwie, która weszła w życie w 2016 r.

Zakaz może przynieść korzyści konkurentom Microna w Chinach, południowokoreańskim gigantom Samsung Electronics i SK Hynix. Według Financial Times, Stany Zjednoczone wezwały Koreę Południową, aby nie wypełniała luki na chińskim rynku chipów pamięci, jeśli Micron zostanie objęty zakazem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200