Chiny budują kosmiczną sieć telekomunikacyjną

GalaxySpace, chińska firma produkująca sprzęt satelitarny, postanowiła rzucić wyzwanie SpaceX i zaprojektowała oryginalne satelity komunikacyjne, mające kształt dużego płaskiego panelu, które mogą komunikować się bezpośrednio z telefonami komórkowymi.

Grafika: SpaceNews

To satelity komunikacyjne nowej generacji, zasilane prądem generowanym przez ogniwo słoneczne, które GalaxySpace buduje we współpracy z chińską firmą Skulight. Ich twórcy twierdzą, że pracują one dużo szybciej i efektywniej niż znane wszystkim amerykańskie satelity Starlink. Założyciel i prezes GalaxySpace poinformował, że satelity są wyposażone w specjalne panele słoneczne mające oryginalną, fazową konstrukcję. Opracowana przez firmę technologia pozwala rozkładać panel w różnych kierunkach i nadawać mu różne kształty, co w przypadku pojazdu kosmicznego zużywającego duże ilości energii, jest bardzo ważną cechą.

Konstruktorzy satelity pracują także nad umieszczeniem modułów fotowoltaicznych i anten fazowanych na cienkich, składanych panelach, umożliwiając w ten sposób transmisję sygnału zapewniającego szerokopasmowy dostęp do internetu bezpośrednio do telefonu komórkowego. W lipcu tego roku firma GalaxySpace wystrzeliła Lingxi 03, pierwszego satelitę z elastycznym panelem słonecznym, wyposażonym w wielowiązkowy cyfrowy nadajnik/odbiornik fal milimetrowych, który służy do weryfikacji szerokopasmowych systemów komunikacji krążących na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Zobacz również:

  • 5G - rozwój jeszcze przed nami, 6G - tuż tuż, za rogiem
  • Chiny mają zamiar podwoić produkcję chipów w ciągu najbliższych lat
  • Chiny rzucają wyzwanie firmie SpaceX i jej satelitom Starlink

Firma zamierza ulepszyć usługi internetowe poprzez rozwój bezpośrednich połączeń między urządzeniami użytkownika a kosmicznymi systemami komunikacji, poprawić możliwości transmisji sygnału. Jak dotąd firma GalaxySpace nie informuje, czy satelity tego rodzaju wejdą w skład konstelacji Leo. Jest to to potężny projekt kosmiczny Chin, który zakłada uruchomienie w przestrzeni kosmicznej rozbudowanej sieci telekomunikacyjnej składającej się z ponad 13 tys. satelitów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200