Chińskie drony wycofane z Rosji i Ukrainy

Największy na świecie chiński producent dronów konsumenckich i przemysłowych, firma DJI Technology, tymczasowo zawiesza działalność w Rosji i na Ukrainie. W tle oskarżenia Ukrainców o pomaganie Rosjanom.

Chińskie drony wycofane z Rosji i Ukrainy

Autor: Monika Stywryn/Pixabay

DJI Technology jest pierwszą dużą chińską firmą, która wstrzymała sprzedaż do Rosji od czasu rozpoczęcia inwazji Moskwy na Ukrainę w lutym. „DJI potępia jakiekolwiek użycie naszych dronów w celu wyrządzenia krzywdy i tymczasowo zawiesza sprzedaż w tych krajach, aby upewnić się, że nikt nie użyje naszych dronów w walce” - poinformował w środę rzecznik firmy, cytowany przez agencję Reutera.

Wcześniej w internecie pojawiły się nagrania sugerujące, że rosyjskie wojsko korzysta z produktów DJI, zaś ukraińskie władze oskarżyły DJI o przekazanie danych dotyczących ukraińskiego wojska Rosjanom. W zeszłym miesiącu DJI odrzuciło te oskarżenia, nazywając je „całkowicie fałszywymi”. Rzecznik firmy oświadczył wówczas, że nie jest w stanie zweryfikować tych informacji, a DJI nie ma kontroli nad wykorzystaniem swoich produktów.

Zobacz również:

  • Chiny biorą odwet i uderzają w USA

Tymczasem jeden z niemieckich detalistów podał powyższe informacje jako powód wycofania produktów DJI z półek sklepowych.

Pekin powstrzymał się od krytyki Moskwy w związku z inwazją, toteż wiele chińskich firm nadal utrzymuje kontakty handlowe z Rosją.

Rzecznik DJI powiedział agencji Reutera, że zawieszenie działalności w Rosji i na Ukrainie „nie miało na celu wydania oświadczenia na temat jakiegokolwiek kraju, ale wydanie oświadczenia na temat naszych zasad”.

Źródło: Reuters

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200