Chiński Baidu prezentuje nową wersję Ernie AI

Baidu pokazało najnowszą wersję swojego generatywnego modelu sztucznej inteligencji (AI), Ernie 4.0, twierdząc, że jego możliwości dorównują pionierskiemu modelowi GPT-4 firmy OpenAI.

Shutterstock

Dyrektor generalny Robin Li przedstawił Ernie 4.0 podczas wydarzenia w Pekinie. Skupił się na tym, co określił jako możliwości pamięciowe modelu. Pokazał, jak Ernie 4.0 pisze powieść o sztukach walki w czasie rzeczywistym oraz tworzy plakaty reklamowe i filmy.

Analitycy nie byli pod wrażeniem. Premiera Ernie 4.0 była pozbawiona głównych atrakcji w porównaniu z poprzednią wersją, powiedział Lu Yanxia, analityk z firmy konsultingowej IDC, cytowany przez agencję Reutera. Lu powiedział im, że Ernie 4.0 jest cały czas udoskonalany i że generatywna sztuczna inteligencja Baidu została zintegrowana we wszystkich produktach firmy, w tym Baidu Drive i Baidu Maps. Dyrektor Li zademonstrował również, w jaki sposób Baidu Map umożliwia teraz użytkownikom dostęp do funkcji za pomocą zapytań w języku naturalnym obsługiwanych przez Erniego, podczas gdy wcześniej użytkownicy musieli przeszukiwać tysiące opcji.

Zobacz również:

  • Chińska AI lepsza od ChatGPT? Tak twierdzi Baidu
  • Amazon redukuje zatrudnienie w dziale Alexa, aby skupić się na genAI

Po prezentacji cena akcji Baidu w Hongkongu spadła o 1,32% w porannym obrocie.

W marcu Baidu uruchomiła chatbota zasilanego przez Erniego, nazwanego ErnieBot, choć inwestorzy byli rozczarowani, że pokazano im tylko wstępnie nagrane demonstracje. W sierpniu Baidu znalazło się wśród wielu firm, które otrzymały zgodę rządu na publiczne udostępnienie produktów AI. Ernie zgromadził 45 milionów użytkowników, odkąd został udostępniony do użytku publicznego, powiedział podczas wydarzenia dyrektor ds. technologii Baidu, Wang Haifeng.

Chiny mają obecnie co najmniej 130 dużych modeli językowych (LLM), co stanowi 40% globalnej sumy i ustępuje tylko 50% w Stanach Zjednoczonych, jak wynika z danych brokera CLSA.

W ubiegłym tygodniu rząd w Pekinie opublikował proponowane wymogi bezpieczeństwa dla firm oferujących usługi oparte na tej technologii, w tym czarną listę źródeł, których nie można wykorzystywać do trenowania modeli sztucznej inteligencji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200