Chińska AI lepsza od ChatGPT? Tak twierdzi Baidu

Baidu (chiński „odpowiednik” Google’a) pochwaliło się, że najnowsza wersja jego usługi w stylu ChatGPT przewyższyła tego ostatniego pod względem wielu kluczowych wskaźników.

Źródło: Shutterstock

Kilka miesięcy temu Baidu (czołowy chiński dostawca wyszukiwarek internetowych, siedziba mieści się w Pekinie) uruchomił własnego bota generatywnej sztucznej inteligencji Ernie. Była to oczywiście odpowiedź na ChatGPT OpenAI (w który Microsoft zainwestował miliardy dolarów).

Ernie Bot, zbudowany na starszym modelu sztucznej inteligencji Ernie 3.0 Baidu, był testowany przez ostatnie trzy miesiące przez wybranych użytkowników. To pierwszy chiński bot generatywnej sztucznej inteligencji. Inne duże chińskie firmy technologiczne, w tym Alibaba Group i Tencent Holdings, również zaprezentowały już odpowiednie modele sztucznej inteligencji.

Zobacz również:

  • Powstał polski model językowy, który pracuje wydajniej niż ChatGPT
  • AI przyspieszy procesy w bankowości korporacyjnej

27 czerwca Baidu wydało oświadczenie, w którym czytamy, że najnowsza wersja modelu Ernie AI - Ernie 3.5, przewyższyła „ChatGPT w kompleksowych wynikach umiejętności”, jak również „GPT-4 w kilku parametrach dla języka chińskiego”. Baidu zacytowało test przeprowadzony przez państwową gazetę „China Science Daily” przy użyciu zestawów danych, w tym AGIEval i C-Eval, dwóch testów porównawczych używanych do oceny wydajności modeli sztucznej inteligencji (AI). Chiński gigant twierdzi, że jego nowy model ma lepszą wydajność szkolenia i wnioskowania, co pozwala na szybsze i tańsze iteracje w przyszłości. Zapowiedziano również, że nowy model Ernie będzie obsługiwał zewnętrzne wtyczki. Wtyczki to dodatkowe aplikacje, które pozwolą sztucznej inteligencji Baidu pracować nad bardziej specyficznymi scenariuszami, takimi jak podsumowywanie długich tekstów i generowanie bardziej precyzyjnych odpowiedzi.

Dla porównania, chatGPT OpenAI wprowadził obsługę wtyczek w marcu.

Jak dotąd, OpenAi nie skomentowało sprawy.

Źródło: Reuters Technology

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200