Chińczycy stawiają na podwodne centra danych

Chiny zaczęły budować potężne, podwodne centrum danych, które będzie oferować docelowo moc obliczeniową odpowiadającą wydajności 6 mln pecetów. Zajmie ono powierzchnię dziesięciu pełnowymiarowych boisk piłkarskich.

Grafika: CCTV

Jak donosi chińska stacja telewizyjna VVTV (China Central Television (CCTV), będzie to prawdopodobnie pierwsze na świecie komercyjne, podwodne centrum danych, które zlokalizowane jest u wybrzeży nadmorskiego miasta Sanya, położonego na północ od wyspy Hainan. Według CCTV, centrum będzie się składać z wielu jednostek przechowywania danych, z których każda jest w stanie przetworzyć w ciągu 30 sekund ponad cztery miliony obrazów o wysokiej rozdzielczości. Szacowana wydajność takiej jednostki odpowiada wydajności około 60 tysięcy działających jednocześnie komputerów PC.

Podmorskie centrum danych w Hainan to wspólny projekt wspierany przez rząd Sanya oraz Komisję Nadzoru i Administracji Aktywami Państwowymi prowincji Hainan oraz przez takie firmy, jak Offshore Oil Engineering Company, Beijing Highlander Digital Technology Co i Shenzhen HiCloud. Budowa podwodnego centrum danych będzie kosztować około 879 mln USD.

Zobacz również:

  • Mercedes Benz wycofuje się z pełnej elektryfikacji
  • Nowa inicjatywa TikToka ma przekonać Europejczyków, że ich dane są bezpieczne

Pierwsza jednostka przechowywania danych ruszyła w kwietniu tego roku, a kolejne będą oddawane do użytku sukcesywnie w ciągu najbliższych lat. Takich wodoszczelnych jednostek ma być docelowo sto, tak iż całe centrum będzie mieć wydajność odpowiadającą około 6 milionom komputerów PC. Każda jednostka waży tyle samo co samochód, czyli ponad 1000 kilogramów, dlatego ich transportowanie na dno oceanu, na głębokość 35 metrów, jest sporym wyzwaniem. Żywotność jednostki zaplanowano na co najmniej 25 lat, ma ona więc bardzo solidną konstrukcję i wytrzymałą obudowę, tak aby mogła przetrwać nawet największe oceaniczne sztormy.

Powstające centrum danych jest gigantyczne i ma powierzchnię do 68 000 metrów kwadratowych. Jedną z zalet podwodnych centrów danych jest to, że mogą one wykorzystywać obszerne dno morskie. Dlatego centrum danych potencjalnie pozwala zaoszczędzić 68 000 metrów kwadratowych terenu, który można wykorzystać do innych celów, takich jak zabudowa mieszkaniowa czy industrializacja.

Zanurzone centra danych mogą wykorzystywać zamarzającą wodę morską do naturalnego chłodzenia, co pomaga obniżyć koszty operacyjne. Oszczędności z tego tytułu szacuje się na 122 miliony kilowatogodzin energii elektrycznej i 105 000 ton słodkiej wody rocznie. Twórcy centrum zapewniają, że zapewnił, że będzie ono od 40% do 60% bardziej energooszczędne niż naziemne centra danych.

Centrum danych w Hainan nie jest jedynym rozwijanym chińskim podwodnym centrum danych. Kilka innych projektów jest rozproszonych po całych Chinach. Kolejne centra danych tego typu będą budowane w regionach delty rzeki Jangcy i delty Rzeki Perłowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200