Chemia.com rozpoczyna działalność

Internetowa platforma handlu surowcami i produktami chemicznymi nabierze pełnego kształtu we wrześniu br. Przedstawiciele serwisu liczą na pozyskanie 200 klientów do końca br. Miesięczna wartość transakcji dokonywanych za pośrednictwem platformy wynosić ma ok 1 mln zł.

Serwis Chemia.com, według twórców przedsięwzięcia, ma być przede wszystkim platformą handlową B2B, pozwalającą na wymianę nadwyżek towarów i surowców związanych z szeroko pojętym rynkiem chemicznym. Docelową pełną funkcjonalność Chemia.com ma osiągnąć we wrześniu br. Obecnie platforma pozwala na prowadzenie handlu na zasadzie sprzedaży na aukcji i poprzez wybór z katalogu. W przyszłości spółka planuje uruchomić na platformie giełdę surowcami chemicznymi oraz zajmować się jak najlepszym kojarzeniem ofert. Zdaniem Kazimierza Piątkowskiego, prezesa Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego - Związku Pracodawców: "Serwis ten ma przede wszystkim walory informacyjne dla polskiej branży chemicznej, gdyż pozwala polskim przedsiębiorcom zapoznać się z materiałami Europejskiej Rady Przemysłu Chemicznego - CEFIC. Jest to forma wsparcia dla Polski przy naszych staraniach o wejście do Unii Europejskiej". Chemia.com jest ponadto serwisem informacyjnym branży chemicznej, tworzonym wspólnie z chemicznym serwisem informacyjnym agencji Reuters i redakcją miesięcznika Rynek Chemiczny.

Do końca br. Chemia.com spodziewa się pozyskać ok. 200 dystrybutorów-klientów. Na koniec przyszłego roku planowany jest pierwszy zysk netto, pochodzący z opłat abonamentowych. Na platformie obowiązują dwa rodzaje umów handlowych: indywidualne i korporacyjne. Miesięczny abonament dla małych firm, hurtowni i sklepów (klientów indywidualnych) za możliwość korzystania z platformy wyniesie 400 zł. Z klientami korporacyjnymi kwota ta będzie negocjowana indywidualnie. Przychody platformy będą również pochodzić z dodanych usług marketingowych, np. tworzenia serwisów WWW dla małych i średnich firm oraz z systemu mikropłatności, które zostaną w przyszłości wprowadzone za dostęp do serwisu informacyjnego. Według przewidywań firmy, obroty na platformie (wartość zawieranych transakcji) w okresie od września do grudnia br. wyniosą średnio 1 mln zł miesięcznie.

Zobacz również:

  • Klasyczne Google Sites będzie działać do początku grudnia

Platforma została stworzona przez Chemia.com SA, w której 100% udziałów ma spółka Ciech Inwestycje, należąca do Grupy Kapitałowej Ciech SA. Oprogramowanie na potrzeby stworzenia platformy dostarczyła Siebel Systems. Chemia.com SA powstała w ub.r. Przedstawiciele firmy nie ujawnili kosztów uruchomienia platformy, utrzymując jedynie, że zamykają się one w granicach 1-5 mln USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200