Chello najszybsze

I-Metria przeprowadziła pomiary szybkości transmisji danych świadczonych przez 10 polskich ISP. Bezkonkurencyjne okazało się chello. Najprawdopodobniej w przyszłym roku do usługi chello zostaną podłączone kolejne, poza Warszawą i Krakowem, miasta.

Usługa szerokopasmowego dostępu do Internetu oferowana przez telewizję kablową UPC okazała się najszybszą forma dostępu do Internetu w badaniu przeprowadzonym przez I-Metrię. Szybkość transmisji danych w chello jest, według badania, trzykrotnie wyższa od średniej wśród polskich dostawców Internetu.

Pomiar polegał na załadowaniu przez przeglądarkę badanego internauty elementów graficznych - pojedynczy pomiar obejmował załadowanie obrazka w formacie jpg lub gif. W badaniu wykorzystano łącznie 16 elementów "ważących" średnio 11 kB. Pomiar przeprowadzono w maju i czerwcu br., wykorzystano do niego system trackingowy GeMius. Internaucie wyświetlały się w tzw. stitialu cztery z wybranych szesnastu obrazków. Z 1,05 mln pomiarów do analizy wybrano próbę licząca 788 tys. pomiarów - odliczono pomiary przerwane przez internautów (21%) i time-outy (0,9%). Następnie w próbie zidentyfikowano 95% numerów IP i dostawców usług. Testowano łącznie 16 witryn -onet.pl, wp.pl i ws.pl, gazeta.pl, interia.pl, idea.pl, mbank.com.pl, rzeczpospolita.pl, e.pkobp.pl, era.pl, vivid.pl, tpsa.pl, bzwwbk24.pl, plusgsm.pl, inteligo.pl, merlin.com.pl.

Zobacz również:

  • Starlink dla pojazdów mobilnych
  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia

I-Metria obliczyła na tej podstawie indeks dostępności, kryterium pozycji w rankingu. Wskaźnik obliczono dla każdej firmy dzieląc czas ściągania elementów graficznych wszystkich dostawców Internetu, przez czas w przypadku konkretnego ISP. Uzyskaną wartość mnoży się przez 100, tak więc indeks przyjął wartość 100 jako średnią dla wszystkich badanych firm ISP. Badaniem objęto usługi ISP, którzy uzyskali w sumie minimum 500 pomiarów (zwycięskie chello miało 9678 pomiarów). Łącznie sklasyfikowano 44 dostawców. Jak zapewnia Małgorzata Grzanka, rzecznik I-Metrii, przebadano wszystkie typy łącz, a ich udział w strukturze wyników pokrywa się z udziałem w strukturze całego zbioru łącz.

Najwyższą wartość mierzonego w ten sposób indeksu dostępności uzyskało chello - 327. Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce zajęły, uzyskując odpowiednie wartości indeksu, Atman (287), WASK (224), AsterCity (219), Internet Partners (132), PDI (104), NASK (78), TP S.A. (58), Internetia (49) i Dialog (41).

Najprawdopodobniej w przyszłym roku do usługi chello zostaną podłączone kolejne, poza Warszawą i Krakowem, miasta.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200