Check Point alarmuje – znana aplikacja WhatsApp jest pełna luk

Jedna z firm zajmujących się bezpieczeństwem systemów IT odkryła, że w aplikacji WhatsApp znajduje się szereg luk, które pozwalają hakerom przechwytywać wiadomości i manipulować nimi, a nawet zmieniać tożsamość ich nadawcy lub samą treść wiadomości.

Informacje taką podała przedwczoraj w Las Vegas (USA) na corocznej konferencji Black Hat firma Check Point Reearch. Twierdzi ona, że luki dają atakującym możliwość „tworzenia i rozpowszechniania dezinformacji na podstawie źródeł, które wydają się być zaufanymi ”.

Wykorzystując luki informatycy z Check Point Research byli w stanie przechwytywać wiadomości, dekodować je i następnie oglądać wszystkie parametry jakie różne wersje aplikacji WhatsApp (webowe i mobilne) wymieniały między sobą. Mogli też zmieniać treść wiadomości, szyfrować je i ponownie wysyłać do adresata.

Zobacz również:

  • Rosyjski cyberterroryzm może zostać uznany za zbrodnię wojenną
  • Duże zmiany w komunikatorze WhatsApp
  • VMware wzywa do pilnej aktualizacji oprogramowania Aria for Network Operations

Biorąc pod uwagę fakt, że z usług aplikacji WhatsApp korzysta ponad 1,5 miliarda użytkowników na całym świecie (w 180 krajach) oraz to, że każdy użytkownik korzysta z tej aplikację przeciętnie 23 razy dziennie, informacje ujawnione przez informatyków z Check Point Research mogą budzić niepokój. Możliwość oszustw internetowych, rozsyłania plotek lub fałszywych wiadomości jest w tej sytuacji ogromny.

Aby uświadomić użytkownikom mobilnych aplikacji WhatsApp co może im grozić, Check Point opracował pokazowe narzędzie, które pozwala przeprowadzać takie manipulacje i zobaczyć na własne oczy iż jest to możliwe.

Facebook (czyli właściciel aplikacji WhatsApp), nie odpowiedział jak dotąd czy ma świadomość istnienia takich luk i co zamierza z tym zrobić.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200