Chatbot Amazona może zagrozić rozwiązaniom firmy OpenAI

Amerykańska korporacja jest jednym z tych dużych podmiotów, które nie dorobiły się jak dotąd silnego bota konwersacyjnego zdolnego rywalizować z takimi wiodącymi modelami tego typu, jak ChatGPT. Pojawiła się jednak informacja, ze Amazon pracuje nad własnym, wyjątkowo silnym rozwiązaniem LLM (Large Language Model) noszącym nazwę Olympus, które może tego dokonać.

To chatbot projektowany z myślą o obsłudze klientów korporacyjnych, funkcjonujące podobnie jak ChatGPT Enterprise czy Microsoft Copliot. Chatbot Olympus ma wspierać pracę wielu produktów, w tym internetowego sklepu Amazona, asystenta głosowego Alexa instalowanego na urządzeniach Echo oraz platformy Amazon Web Services.

Wiele wskazuje na to, że chatbot Olympus może zostać oficjalnie zaprezentowany na najbliższej firmowej konferencji re:Invent 2023 i wejść użytku jeszcze w tym roku. Biorąc pod uwagę fakt, że już na początku będzie miał do dyspozycji bazę danych liczącą sobie ok. 2 bln parametrów, może działać efektywniej niż najbardziej zaawansowane rozwiązanie tego typu opracowane przez firmę OpenAI. Chodzi o oprogramowanie GPT-4, które konwersuje z użytkownikami i przygotowuje odpowiedzi mając do dyspozycji 1 bln parametrów, czyli dwa razy mniej. To duża różnica powodująca, że Olympus może odegrać na rynku konwersacyjnych chatbotów znaczącą rolę.

Zobacz również:

  • Superaplikacje: kolejny ważny temat dla korporacyjnego IT?
  • Nowe rozwiązania firmy Amazon mogą sporo namieszać na rynku chipów AI

Dysponując tak dużą liczbą parametrów, Olympus powinien wygrać rywalizację z najsilniejszymi, dostępnymi obecnie na rynku konwersacyjnymi chatbotami. Przekonamy się jednak, gdy chatbot wejdzie do użytku. To nie pierwsza inwestycja Amazona w sztuczną inteligencję. Nieoficjalnie mówi się, że wcześnie firma wstrzymała premierę podobnego rozwiązania noszącego nazwę Titan, ponieważ podobno nie radziło ono sobie tak dobrze jak ChatGPT. Korporacja postanowiła wziąć na warsztat to rozwiązanie i tak je zmodyfikować, aby mogło rywalizować z innymi chatbotami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200