ChatGPT nie zastąpi programistów

Według najnowszych badań ChatGPT jeszcze długo nie zastąpi programistów. Oprogramowanie bardo często przekazuje kod źródłowy z błę∂ami.

W świecie nowych technologii dużo mówi się o wykorzystaniu sztucznej inteligencji w programowaniu. Jedno z najnowszych badań przeprowadzonych przez Purdue University wskazuje, że programiści nie mają powodów do obaw. ChatGPT jest świetny do pomocy w programowaniu, ale nie zastąpi programistów.

ChatGPT kontra programiści
Źródło: Pakata Goh / Unsplash

ChatGPT kontra programiści

Źródło: Pakata Goh / Unsplash

Badacze z Purdue University podczas konferencji Computer-Human Interaction zaprezentowali wyniki swojej pracy, z której wynika, że 52% odpowiedzi generowanych przez ChatGPT na zapytania o kod źródłowy jest niepoprawna.

Zobacz również:

Z badań wynika, że ChatGPT bardzo często nie odpowiada stricte na zadane pytanie, insynuuje oraz zdarza mu się przekazywać odpowiedzi zupełnie nie adekwatne do polecenia.

Na potrzeby badania naukowcy przejrzeli 517 pytań w Stack Overflow i przeanalizowali próby odpowiedzi na nie przez ChatGPT.

"Odkryliśmy, że 52% odpowiedzi na ChatGPT zawiera błędne informacje, 77% odpowiedzi jest bardziej rozwlekłych niż odpowiedzi udzielane przez ludzi, a 78% odpowiedzi jest w różnym stopniu niespójnych z odpowiedziami udzielanymi przez ludzi" - przekazali naukowcy z Purdue University.

Zespół przeprowadził również analizę lingwistyczną 2000 losowo wybranych odpowiedzi ChatGPT i stwierdził, że były one "bardziej formalne i analityczne".

Badania podobne do powyższych jasno wskazują, że generatywna sztuczna inteligencja nie jest jeszcze w stanie w pełni zastąpić programistów. Może jednak znacząco zwiększyć efektywność ich pracy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200