ChatGPT jest najszybciej rozwijającą się aplikacją wszechczasów

Badania przeprowadzone przez wielu analityków rynku IT pokazują, że wykorzystujący sztuczną inteligencję bot ChatGPT jest najszybciej rozwijającą się konsumencką aplikacją w całej historii rynku IT.

Grafika: OpenAI

Potwierdzili to również w ostatnich dniach analitycy zatrudnieni w szwajcarskim banku UBS, których badanie pokazało, że w styczniu boty ChatGPT miały 100 milionów aktywnych użytkowników. Stało się tak zaledwie po dwóch miesiącach od momentu premiery tego rozwiązania, która miała miejsce pod koniec listopada 2022 roku.

W ciągu pierwszego tygodnia z usług tego bota korzystał już milion użytkowników. To absolutny rekord popularności, jakim nie może się pochwalić żadne inne rozwiązanie. Fakt ten odnotowała również agencja prasowa Reuters. Podkreśla ona, że aplikacji TikTok osiągnięcie 100 mln aktywnych użytkowników zajęło dziewięć miesięcy. Z kolei w przypadku aplikacji Instagram trwało to dwa i pół roku.

Zobacz również:

  • Microsoft wdraża nową wersję Windows 11, która nie wymaga TPM
  • Startup Elona Muska pozyskał od inwestorów 6 mld dolarów
  • Dlaczego AI popada w stan halucynacji?

Jeszcze gorzej wygląda to w przypadku aplikacji stworzonych przez firmy Google i Facebook. Potrzebowały one pięciu lat, aby dotrzeć do stu milionów użytkowników. Co ciekawe, sama firma OpenAI nie zgadza się z taką oceną twierdząc, że ChatGPT nie jest standardową aplikacją, a inteligentną usługą bazują na modelu uczenia maszynowego GPT-3 OpenAI. To model zaprojektowany z myślą o generowaniu przekazów tekstowych przypominających te tworzone przez człowieka, ucząc się tego po przeanalizowaniu olbrzymiej porcji dostarczony mu danych wejściowych.

Jedno jest pewne. GPT-3 jest jednym z największych i najbardziej zaawansowanych modeli językowych, jakie stworzył do tej pory człowiek. Nie jest to więc według OpenAI typowa aplikacja, której popularność można mierzyć liczbą wykorzystujących ją użytkowników. Można się z ta opinią zgadzać lub nie, co nie umniejsza faktu, że usługa ChatGPT jest swego rodzaju fenomenem.

Microsoft ma w ofercie również podobne usługi. Najważniejsza nosi nazwę Azure OpenAI i zapewnia programistom dostęp do technologii GPT-3.5. Kolejne dwie noszą nazwy DALL-E (sztuczna inteligencja generująca obrazy na podstawie zwykłych opisów) oraz Codex (usługa wspomagająca programowanie, wykorzystująca technologię GPT-3). W ostatnich dniach firma OpenAI uruchomiła usługę noszącą nazwę ChatGPT Plus. Jest to płatna usługa, oferowana na razie tylko programistom amerykańskim, która kosztuje 20 USD miesięcznie. Google też nie zasypia gruszek w popiele i testuje już usługę Bard, która oferuje podobne możliwości co ChatGPT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200