Certyfikaty SSL za darmo?

Firma AffirmTrust zamierza zaoferować klientom możliwość nieodpłatnego uzyskiwania certyfikatów SSL. Specjalna oferta promocyjna ma wystartować w lipcu i obowiązywać do końca roku.

Przedstawiciele firmy tłumaczą, że zamierzają w ten sposób mocno zaznaczyć swój udział w rynku i niejako przedstawić się potencjalnym klientom. Promocja ma dotyczyć nie tylko podstawowych certyfikatów SSL, które będą oferowane za darmo - firma zamierza też zaoferować klientom tzw. certyfikaty rozszerzonej walidacji (SSL EV) w cenie od 50 do 75 USD rocznie. To ułamek standardowej ceny takich usług - zwykle SSL EV są nawet dziesięciokrotnie droższe.

Neal Creighton, szef AffirmTrust, spodziewa się, że w pierwszej kolejności ofertą jego firmy zainteresują się przedstawiciele małych firm. Czas na średnie i duże przedsiębiorstwa ma przyjść później, gdy pierwsi klienci zapoznają się z usługami AffirmTrust.

Firma założona została przez specjalistów, którzy przed 10 laty stworzyli GeoTrust - swego czasu jednego z najpopularniejszych dostawców certyfikatów SSL (który został po kilku latach przejęty przez Versign, a później - przez koncern Symantec). W AffirmTrust chcą powielić model biznesowy, który sprawdził się w GeoTrust - chodzi o zaoferowanie małym firmom możliwości taniego zaopatrzenia się w certyfikaty SSL (redukcja cen możliwa jest m.in. dzięki zautomatyzowaniu procesu wystawiania certyfikatów).

Przedstawiciele AffirmTrust mówią, że stworzyli już całą infrastrukturę niezbędną do wystawiania i walidowania certyfikatów - wydatek ten został sfinansowany z własnych środków, dzięki czemu cenę wystawienia pojedynczego certyfikatu udało się zredukować do bardzo niskiego poziomu. "Nasze koszty są bliskie zera. Możemy bardzo długo po prostu rozdawać certyfikaty, bez obawy o kondycję firmy" - mówi Neal Creighton. Szef firmy dodaje, że w przypadku certyfikatów SSL EV cały proces jest nieco bardziej skomplikowany - dlatego ich wystawienie będzie trwało nieco dłużej.

Dodajmy, że AffirmTrust zamierza opatentować swoją metodę automatyzowania wystawiania certyfikatów - stosowne wnioski zostały już złożone w amerykańskim Biurze Patentowym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200