Certyfikacja Intel Evo w biznesie - jakie są jej korzyści?

Na rynku pojawia się coraz więcej laptopów z certyfikatem Intel Evo. Co oznacza fakt, że komputer spełnia wymagania Intel Evo? Czy biznesowe laptopy powinne być zgodne z tym standardem

Rynek komputerów przenośnych dawno nie był tak obfity w ilość dostępnych rozwiązań. Na rynku znajduje się wiele konstrukcji wyposażonych w procesory ARM oraz x86. Administratorzy i dyrektorzy IT wybierający się na zakupy sprzętowe mogą sięgnąć po rozmaite komputery przenośne z procesorami Apple Silicon, Microsoft, AMD lub Intel.

Intel Evo ułatwia wybór komputerowy do organizacji
Źródło: intel.com

Intel Evo ułatwia wybór komputerowy do organizacji

Źródło: intel.com

W przypadku komputerów przenośnych z segmentu biznesowego lub premium, posiadających procesor produkcji Intel coraz częściej znajduje się adnotacja o zgodności ze standardem Intel Evo.

Zobacz również:

 • Intel Core - wyjaśniamy nazewnictwo nowych układów CPU Intela

W niniejszym materiale wyjaśnimy czym jest proces certyfikacji Intel Evo oraz czy warto zwrócić na niego uwagę podczas wyboru nowego sprzętu do organizacji?

Czym jest Intel Evo?

Według firmy Intel certyfikacja Intel Evo jest odpowiedzią na aktualne potrzeby rynkowe. Na półkach sklepowych znajdziemy mnóstwo modeli komputerowy przenośnych, których ceny oraz specyfikacja techniczna znacząco się od siebie różnią. Niestety często zdarza się również, że zapewnienia producentów w kwestii wydajności, jakości matrycy czy czasu pracy na baterii nie mają pokrycia w rzeczywistości.

Wybrane modele z certyfikatem Intel Evo
Źródło: intel.com

Wybrane modele z certyfikatem Intel Evo

Źródło: intel.com

Z tego właśnie powodu w 2020 roku firma Intel wprowadziła na rynek autorski proces certyfikacji Intel Evo, któremu mogą być poddane wybrane komputery pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 10/11, które posiadają układ firmy Intel.

Intel Evo to wprowadzona we wrześniu 2020 roku razem z procesorami Intel Core 11 generacji eksluzywna platforma dla komputerów przenośnych spełniających wymagania określone przez firmę Intel.

Tworzeniu certyfikacji przyświecała idea ułatwienia konsumentom wyboru wysokiej klasy komputerów przenośnych, które nadają się do wydajnej pracy biurowej i spełniają szereg wymagań, które są weryfikowane przez firmę Intel przed nadaniem danej konstrukcji certyfikatu Intel Evo.

W największym skrócie laptopy z certyfikatem Intel Evo muszą posiadać najnowsze układy Intela z serii Core i5 lub wyższej, a jednocześnie zapewniać fantastyczny czas pracy na baterii, dobrze wykonaną obudowę, system zabezpieczeń oraz wiele dodatkowych elementów, na które zwraca się uwagę podczas wyboru nowego komputera przenośnego.

Komputery z certyfikatem Intel Evo
Źródło: intel.com

Komputery z certyfikatem Intel Evo

Źródło: intel.com

Komputery spełniające wymagania Intel Evo w praktyce mają konkurować z komputerami od Apple wyposażonymi w procesory Apple Silicon. Z tego właśnie powodu odpowiedni czas pracy na baterii jest niezbędny do uzyskania certyfikatu Intel Evo.

Wymagania Intel Evo w stosunku do producentów sprzętu

Intel zezwala producentom sprzętu na zgłoszenie swoich komputerów do uzyskania certyfikatu Intel Evo. Aby dany laptop otrzymał pozytywną weryfikację musi spełniać szereg wymagań technicznych stawianych przez firmę Intel.

Zaliczamy do nich:

 • Procesor Intel Core i5 lub wyższy 11 generacji lub nowszy
 • Układ graficzny Intel Xe Graphics
 • Kamera do wideorozmów o rozdzielczości minimum 720p
 • Co najmniej jedno wejście USB Typu C z Thunderbolt 4 (transfer danych, DisplayPort, ładowanie poprzez Power Delivery)
 • Wyświetlacz o rozdzielczości Full HD lub wyższej
 • Nośnik SSD NVMe o pojemności minimum 256 GB
 • Co najmniej 8 GB pamięci operacyjnej pracującej w trybie Dual Channel
 • Wi-Fi 6 w standardzie Intel Gig+
 • Bluetooth 5.0 z obsługą Audio Offload
 • Minimum 2 mikrofony o stosunku sygnału do szumu wynoszącym co najmniej 63 dB
 • Kompatybilność z technologią Intel Smart Sound
 • Głośniki spełniające wymagania poziomu ciśnienia akustycznego na poziomie > 78 dB przy 50 cm odległości i częstotliwość basów < 353 Hz
 • Biometryczne logowanie
 • Wybudzenie w czasie krótszym, niż 1 sekunda
 • Czas pracy na baterii wynoszący co najmniej 9,5 godziny
 • Szybkie ładowanie poprzez USB Typu C
 • Podświetlaną klawiatura
 • Touchpad ze wsparciem dla precyzyjnych sterowników Windows
Intel Evo gwarantuje obecność standardu Thunderbolt 4 
Źródło: intel.com

Intel Evo gwarantuje obecność standardu Thunderbolt 4

Źródło: intel.com

Intel Evo - przepis na idealne laptopy biznesowe

Certyfikacja Intel Evo to ukłon w stronę firm, organizacji i przedsiębiorstw, które wykorzystują w swojej pracy komputery przenośne. Wszystkie modele spełniające wymagania Intel Evo idealnie sprawdzą się w roli komputerów biurowych. Firma Intel tworząc certyfikat Intel Evo uwzględniła szereg niezwykle ważnych czynników takich jak obecność wydajnej baterii, uniwersalnego portu USB Typu C, czy wysokiej jakości kamery, mikrofonów i głośników, które znacząco ułatwiają pracę zdalną.

Dodatkowo proces certyfikacji Intel Evo odbywa się bezpośrednio w firmie Intel. Oznacza to, że producenci nie mogą swobodnie przyznawać sobie certyfikatów Intel Evo oraz naklejać logotypy Evo na swoich komputerach. Każdy model musi być oddzielnie poddany procesowi certyfikacji i dopiero po jego pomyślnym zaliczeniu może zostać wprowadzony do sprzedaży. Na rynku znajdziemy kilka modeli, które w zależności od konfiguracji posiadają lub nie certyfikat Intel Evo - zależy to np. od czasu pracy na baterii uwarunkowanego zastosowanym procesorem.

Intel Evo wymaga procesora 11 generacji lub nowszego
Źródło: intel.com

Intel Evo wymaga procesora 11 generacji lub nowszego

Źródło: intel.com

Intel Evo gwarantuje wydajną i niezakłóconą pracę

Dzięki odpowiedniemu stworzeniu wymagań technicznych oraz zaawansowanemu procesowi certyfikacji zakup komputerów z certyfikatem Intel Evo do organizacji gwarantuje:

 • Kompatybilność ze stacjami dokującymi
 • Szybkie uruchomienie systemu
 • Długie czasy pracy na baterii
 • Szybkie przesyłanie plików
 • Szybkie połączenie z internetem bezprzewodowym
 • Rewelacyjną jakość połączeń wideo
 • Dobrą synchronizacją z urządzeniami mobilnymi
 • Pełną zgodność z najnowszymi funkcjami systemu operacyjnego Windows 11

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że komputery z Intel Evo mogą mieć 8 GB pamięci operacyjnej, co w dzisiejszych czasach może okazać się wartością niewystarczającą. rekomendujemy wybór komputerów wyposażonych w co najmniej 16 GB pamięci operacyjnej.

Intel Evo odpowiedzią na Apple Silicon

Firma Intel nie ma pełnej kontroli nad stosowaniem swoich komponentów przez producentów sprzętu, ale dzięki platformie Intel Evo wybrane komputery z procesorami firmy Intel mogą bez problemu konkurować ze sprzętem firmy Apple, a dyrektorom i administratorom IT proces certyfikacji Intel Evo znacząco ułatwia wybór odpowiednich komputerów przenośnych do wykorzystania w organizacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200