Ceny elektroniki w Rosji idą w górę - ile trzeba zapłacić?

Embargo ze strony amerykańskich i koreańskich przedsiębiorstw technologicznych spowodowało lawinowy wzrost cen elektroniki w Rosji.

Do sankcji przyłącza się coraz większa ilość firm technologicznych z całego świata. Apple, Samsung, Microsoft, HP, Intel, Visa, Mastercard, AMD to jedynie kropla w morzu przedsiębiorstw, które w związku z wojną na Ukrainie wycofały swoje produkty z Rosji. Wiele firm technologicznych z zachodu poinformowało już, że zaprzestał dostaw swoich produktów na rynek rosyjski. Oznacza to, że sklepy z elektroniką z Rosji nie są w stanie na bieżąco regulować swoich stanów magazynowych. Doprowadziło to do znacznego wzrostu cen elektroniki użytkowej, która jest jeszcze dostępna na miejscu.

Ceny elektroniki w Rosji rosną od początku wojny na Ukrainie
Źródło: Sun Lingyan / Unsplash

Ceny elektroniki w Rosji rosną od początku wojny na Ukrainie

Źródło: Sun Lingyan / Unsplash

Na przestrzeni ostatnich kilku dni monitorowaliśmy ceny popularnych sprzętów elektronicznych w rosyjskich sklepach. Ich ceny lawinowo rosną wraz ze spadkiem wartości rubla. Na potrzeby niniejszego materiału porównaliśmy ceny popularnych smartfonów, komputerów i podzespołów komputerowych w jednym z największych sklepów z elektroniką w Rosji - DNS Shop.

Zobacz również:

  • Android Auto 9.1 już w Polsce - jakie nowości przewidziało Google?
  • Rosja obchodzi sankcje, aby pozyskać układy scalone

iPhone 13 - najnowszy smartfon od Apple został wykupiony z magazynów w praktycznie każdej wersji. Pozostały pojedyncze egzemplarze iPhone'a 13 Pro z 512 GB wbudowanej pamięci masowej. W Polsce zapłacimy za niego 7199 zł. W Rosji urządzenie kosztuje minimum 7700 zł.

Dostępny asortyment smartfonów z rodziny iPhone 13

Dostępny asortyment smartfonów z rodziny iPhone 13

Najnowszy Samsung Galaxy S22 w wersji 128 GB sprzedawany jest za około 4700 zł. W Polsce sugerowana cena detaliczna wynosi 3999 zł.

Podstawowy smartfon Samsunga z niskiej półki cenowej - Galaxy M12 przed wybuchem wojny na Ukrainie kosztował w Rosji 12 999 rubli. Aktualnie jego cena w większości sklepów wynosi 29 990 rubli.

Procesor Intel Core i5-10400F w Polsce kupimy za 699 zł. W Rosji za identyczny procesor zapłacimy ponad 1100 zł.

MacBook Air z 2020 roku z procesorem Apple M1, 16 GB pamięci operacyjnej i 512 GB nośnikiem SSD to w Polsce wydatek 7199 zł.

Identycznie skonfigurowany model w Polsce jest zauważalnie tańszy

Identycznie skonfigurowany model w Polsce jest zauważalnie tańszy

W Rosji za identycznie skonfigurowany komputer zapłacimy powyżej 9000 zł.

Cena MacBooka Air w Rosji

Cena MacBooka Air w Rosji

Ceny elektroniki w Rosji stale rosną. Na przestrzeni ostatnich kilku dni zaobserwowaliśmy spore wzrosty cen różnego rodzaju sprzętu elektronicznego producentów, którzy objęli Rosję sankcjami. Ceny nadal będą rosnąć, a wkrótce może dojść do załamania rynku. W Rosji może zabraknąć elektroniki, a ceny na rynku wtórnym nadal będą rosnąć.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200