Ceny dysków SSD pójdą w górę

Wiele firm analitycznych przewiduje, że ceny dysków SSD klasy enterprise poszybują wkrótce mocno w górę, co będzie spowodowane pojawieniem się na rynku nowych serwerowych procesorów produkowanych przez firmy Intel i AMD. Niektórzy sądzą, że mogą to być podwyżki dochodzące nawet do 15%, co przełoży się oczywiście na wyższe ceny serwerów, szczególnie tych z górnej półki.

SSD

Przypadek sprawił, że AMD i Intel zdecydowały się taki ruch w tym samym momencie. Chodzi tu o procesory Milan (AMD) oraz Xeon Ice Lake (Intel). Można więc oczekiwać, że jeszcze w tym kwartale w ofertach takich firm jak HP Enterprise, Dell, Lenovo czy Supermicro pojawią się pierwsze bazujące na takich układach serwery.

Dostawcy usług chmurowych już składają na nie zamówienia i spodziewają się, że będą one zapewne droższe od serwerów poprzedniej generacji. Pozostaje tylko pytanie o ile. Popyt na nowe serwery powinien się zmniejszyć dopiero pod koniec tego roku i być może dopiero wtedy ich ceny – jak i instalowanych w nich dysków SSD - ustabilizują się na nieco niższym poziomie.

Zobacz również:

  • Powstał jeden z najszybszych na świecie akceleratorów aplikacji AI
  • Brak miejsca na dysku? Najlepsze metody na zwiększenie pamięci
  • Windows 11 zauważalnie zwolnił - to wina błędu dysków SSD

A co nas czeka w tym segmencie rynku IT w przyszłym roku? Prawdopodobnie Intel i AMD uruchomią produkcję nowych procesorów, które będą obsługiwać połączenia PCI Express Gen5 i interfejsy CXL (Computer Express Link).

Są to bardzo szybkie połączenia, dzięki którym serwery będą w stanie podołać zadaniom stawianym przed nimi przez aplikacje Big Data. Wkrótce po tym, czyli w drugim albo trzecim kwartale 2022 roku, na rynku pojawią się pierwsze bazujące na takich technologiach serwery.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200