Ceny IBM spadają na wiosnę

Konkurencja wymusza na IBM podejmowanie coraz bardziej drastycznych kroków.

Konkurencja wymusza na IBM podejmowanie coraz bardziej drastycznych kroków.

IBM, którego udział w rynku maszyn unixowych obniżył się do 14%, choć zdołał utrzymać pierwszą pozycję, wprowadził na rynek nowe modele serwerów z rodziny RS/6000 wyposażone w mocniejsze procesory i zintegrowane pakiety oprogramowania internetowego.

Od końca kwietnia br. firma oferuje serwer internetowy F50, system klasy SMP, który zastąpi model G40. F50 może być wyposażony w maksimum 4 procesory PowerPC 604E (166 MHz) i pod względem konstrukcyjnym całkowicie różni się od modelu G40. Na rynku amerykańskim kosztuje co najmniej 28,9 tys. USD.

Wydajność innych serwerów z rodziny RS/6000, jak E20 i F30, może zostać zwiększona o ok. 50%, dzięki dodaniu płyty z procesorem PowerPC 233 MHz. Ponadto dzięki zmniejszeniu cen pamięci i twardych dysków IBM obniży cen wszystkich modeli serwerów (nawet do 30% w stosunku do cen ze stycznia br.).

IBM oferuje także nową, rozszerzoną wersję dostępnego dla wszystkich modeli serwerów oprogramowania PowerSolutions, w skład której wchodzą: system operacyjny AIX 4.2.1, serwer Lotus Domino, "Business in a Box" zawierający 20 zintegrowanych aplikacji biznesowych, Netscape Calendar Server v.1, IBM Firewall 3.1, IBM Net, Commerce 2.0 oraz IBM Internet Connection Secure Server 4.2.

Najnowsza wersja systemu operacyjnego AIX 4.2.1 została wzbogacona o obsługę aplikacji internetowych oraz nową wersję przetwarzania klastrowego (HACMP), która pozwala administratorom systemu z jednego miejsca w sieci monitorować wszystkie maszyny RS/6000, wchodzące w skład klastra. Obecnie jest ona oferowana bezpłatnie z każdym serwerem RS/6000 (poprzednio należało wykupić licencję). Podobnie nabywcy serwerów otrzymają bezpłatnie Lotus Domino 4.5, CD-ROM "Bonus Pack" z zestawem narzędzi internetowych, narzędzia sieciowe z systemem Network File 3.0, Post Office Protocol oraz interfejsy dla IBM Network Stations. Do zarządzania środowiskiem RS/6000 SMP może służyć najnowsza wersja Tivoli TME NetView for AIX, która pozwala monitorować i sterować dowolnym klastrem RS/6000 pracującym pod HACMP.

Zdaniem analityków rynkowych, głównym powodem drastycznego spadku obrotów IBM w segmencie systemów RS/6000 w 1996 r. był brak technologii 64-bitowej. Jej wprowadzenie w IV kwartale br. umożliwi IBM zmniejszyć różnicę, jaka dzieli jej systemy od konkurencji, szczególnie w zakresie wydajności i skalowalności. Rozwiązania 64-bitowe oferują już najwięksi konkurenci IBM - Hewlett-Packard, Digital i Sun Microsystems.

"IBM chce, aby dzięki nowym produktom rodzina RS/6000 stała się rozwiązaniem dla różnorodnych klientów, poczynając od środowisk inżynierskich i naukowych, a kończąc na korporacjach szukających systemów do przetwarzania transakcyjnego i wysoce skalowalnych platform internetowo/intranetowych. W Polsce największym powodzeniem cieszą się nadal serwery z tej rodziny. Liczymy, że jeszcze w tym roku uda nam się sprzedać po raz pierwszy także najsilniejsze modele - wieloprocesorowe RS/6000 SP" - twierdzi Andrzej Biernacki, odpowiedzialny w za sprzedaż maszyn RS/6000.


TOP 200