Centrum walki z wirusami

Pakiet Norton System Center (NSC) umożliwia zarządzanie aplikacjami antywirusowymi Symanteca.

Pakiet Norton System Center (NSC) umożliwia zarządzanie aplikacjami antywirusowymi Symanteca.

Rozwiązaniem problemu zarządzania oprogramowaniem antywirusowym Symanteca jest pakiet Norton System Center (NSC). Pracuje on jako rozszerzenie konsoli administracyjnej Microsoft Management Console (MMC), dostępnej w systemie Windows NT. Niestety, pakiet NSC jest dostępny wyłącznie w ramach licencji na oprogramowanie Norton AntiVirus for Servers i aplikacji tej nie można kupić niezależnie.

Aby scentralizować zarządzanie oprogramowaniem antywirusowym Symanteca, konieczne jest wcześniejsze zainstalowanie agentów NSCA (Norton System Center Agents). W przypadku stacji klienckich z systemem Windows NT operacja może być przeprowadzona bezpośrednio z poziomu NSC. Na komputerach z systemami Windows 95 i 98 agenty trzeba instalować ręcznie.

Konsola NSC pozwala zdalnie zainstalować specjalnie zmodyfikowane przez administratora wersje oprogramowania Norton AntiVirus z ustaloną odgórnie częstotliwością aktualizacji baz definicji antywirusowych, częstotliwością skanowania dysku itp.

Za pośrednictwem funkcji Audit można sprawdzić, na których komputerach jest zainstalowane , kiedy było ostatni raz uaktualniane i uruchamiane. Administrator może zdalnie wymusić skanowanie lokalnych dysków, a także uruchomić dowolną aplikację znajdującą się na dysku użytkownika.

NSC realizuje także scentralizowane logowanie wszystkich informacji wysyłanych przez aplikacje antywirusowe. Osoba odpowiedzialna za przeciwdziałanie atakom wirusów może być informowana o ich występowaniu pocztą elektroniczną lub w formie ostrzeżenia wyświetlanego na ekranie. Alarmy mogą być także przesyłane jako komunikaty SNMP do systemów zarządzania siecią lub innych maszyn pracujących w sieci.

Docelowo NSC ma być konsolą administracyjną dla wszystkich produktów Symanteca. Jeszcze w tym roku będzie ona mogła zarządzać pakietami Norton Utilities, Your Eyes Only i pcAnywhere.

Programy Symanteca pozwalają na zdalną aktualizację za pośrednictwem Internetu (funkcja LiveUpdate). W standardowej konfiguracji aplikacji antywirusowych rozwiązanie to ma poważną wadę - każdy użytkownik indywidualnie łączy się z serwerem Symanteca i pobiera z niego pliki aktualizacyjne.

Za pośrednictwem konsoli NSC można zmodyfikować konfigurację programu Norton AntiVirus w taki sposób, by pliki aktualizacyjne były pobierane z Internetu tylko raz na lokalny serwer plików. Podstawowym problemem podczas współpracy z narzędziem NSC są błędne komunikaty. Jeśli na docelowym komputerze nie jest zainstalowany agent NSCA, to program poinformuje, że nazwa wskazanego komputera jest błędna lub nie może skontaktować się z danym komputerem - nie dając jasno do zrozumienia, iż brakuje na nim agenta.


TOP 200