Centrum Nowych Technologii będzie kształcić kadry dla gospodarki

Przyszłe kadry dla potrzeb gospodarki będzie kształcić otwarte w Gliwicach Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej. Inwestycja o wartości prawie 79 mln zł jest zlokalizowana na terenie kampusu akademickiego.

Naukowo-Dydaktyczne Centrum Nowych Technologii to nowoczesny kompleks o powierzchni użytkowej ok. 14 tys. m kw. Powstały w nim pomieszczenia laboratoryjne, dydaktyczne i naukowe będą służyć czterem jednostkom gliwickiej uczelni - wydziałom inżynierii biomedycznej, inżynierii środowiska i energetyki, mechanicznemu technologicznemu oraz Instytutowi Fizyki – Centrum Naukowo-Dydaktycznemu.

"W Centrum Nowych Technologii znajduje się 77 wyspecjalizowanych laboratoriów, wiele sal dydaktycznych i badawczych, dwie pracownie komputerowe, dwie aule i prawie 30 pokoi dla pracowników dydaktycznych" - podało biuro prasowe Politechniki Śląskiej.

Zobacz również:

Budowę, jak poinformowała uczelnia, uzasadniała konieczność rozwoju i unowocześnienia procesu dydaktycznego w celu sprostania wymogom kształcenia specjalistów w strategicznych z punktu widzenia kraju kierunkach, decydujących o innowacyjności polskich przedsiębiorstw. "Prowadzone w nim będą badania strategiczne z punktu widzenia gospodarki" - poinformowała uczelnia.

Inwestycję zrealizowano z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych. Obiekt wyposażono m.in. w system zasilania w energię ekologiczną pozyskiwaną z ogniw fotowoltaicznych stanowiących integralny element elewacji budynku, jak również energię cieplną z kolektorów słonecznych.

Całkowity koszt projektu to prawie 79 mln zł, w tym ok. 70 mln zł to dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 (priorytet - Infrastruktura szkolnictwa wyższego).

PAP - Nauka w Polsce

ktp/ dym/

autor: PAP

źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,402038,centrum-nowych-technologii-bedzie-ksztalcic-kadry-dla-gospodarki.html


TOP 200