Centralizowane składowanie danych

Kopia danych w bezpiecznym miejscu

Przetwarzane dane są niejednokrotnie tak cenne, że wymagają zabezpieczenia przez skopiowanie do odległej lokalizacji. Oprócz rozwiązań programowych (takich jak CA XOSOFT), stosuje się odpowiednie opcje macierzy dyskowych. Dzięki nim możliwa jest asynchroniczna replikacja danych przez WAN, wewnątrz szyfrowanego tunelu VPN. W ten sposób firma może posiadać aktualizowaną kopię danych w odległej lokalizacji i chronić się przed skutkami nawet bardzo poważnych zdarzeń losowych, takich jak pożar, powódź czy katastrofa budowlana.

Niektóre firmy mają bardzo wysokie wymagania odnośnie bezpieczeństwa danych i realizują model synchronicznej replikacji. W tym wariancie synchronizacja odbywa się przez dedykowane szybkie łącze, takie jak światłowód. Chociaż są to kosztowne rozwiązania, zapewniają pełną ochronę przed utratą danych, nawet w przypadku całkowitego zniszczenia urządzeń w jednej z lokalizacji. Macierze umożliwiają także realizację klastra active-active, który zapewni wysoką dostępność wszystkich usług.

Szybka kopia

Wszystkie macierze klasy Enterprise posiadają wbudowane mechanizmy kopii błyskawicznych. Kopia taka jest wykonywana bardzo szybko, umożliwia późniejsze odtworzenie stanu zasobu, jego skopiowanie na zewnętrzne urządzenie storage (takie jak biblioteka taśmowa). Bardzo ważną zaletą jest nie tylko szybkość pracy, ale także integralność kopii.

Gdy z danego zasobu korzysta baza taka jak Oracle, integratorzy proponują połączenie mechanizmu kopii migawkowych realizowanych przez macierz z odpowiednią konfiguracją backupu online wbudowaną w bazę. W przypadku Oracle polega to na takim wykonaniu kopii bezpieczeństwa, by stan po odtworzeniu snapshotu za pomocą mechanizmów macierzy był spójny dla bazy danych. Wtedy baza, po odtworzeniu właściwego snapshotu, startuje bez konieczności odtwarzania jakichkolwiek transakcji.

Firmy, które korzystają z wirtualizacji serwerowej, uruchamiając wiele systemów wewnątrz maszyn wirtualnych, także mogą skorzystać z mechanizmu snapshotów. W przypadku dwóch najpopularniejszych systemów wirtualizacji serwerowej, VMware i Citrix XenServer, integracja przebiega bezproblemowo. Przy takim rozwiązaniu obraz maszyny jest spójny, może być odtworzony w dowolny sposób, można z jego pomocą wykonać szybko kopię.

Najszybciej jak to tylko możliwe

Korporacje eksploatujących aplikacje wymagające skrajnie szybkiego dostępu do danych, mogą skorzystać z półprzewodnikowych dysków SSD do składowania najczęściej pobieranych bloków. Dzięki temu, że czas dostępu do danych na dyskach SSD jest bardzo krótki, można osiągnąć imponującą wydajność. Zestawem dysków półprzewodnikowych, reklamowanym jako najszybszy na świecie jest RamSan 6200, który zapewnia ciągłą wydajność rzędu 5 mln operacji wejścia/wyjścia na sekundę przy paśmie 60 GB/s i pojemności 100 TB w pojedynczej szafie 40U. Odpowiada to szybkości kilku tysięcy dysków Fibre Channel o prędkości 15 tys. RPM każdy. Cena takiego urządzenia to około 4 mln USD.


TOP 200