Centra danych zwirtualizowane i w chmurach
-
- 10.03.2011
Nowe procesory i serwery, pojemniejsze i wydajniejsze pamięci masowe oraz towarzyszący im wzrost przepustowości interfejsów I/O to naturalny kierunek rozwoju tych podstawowych elementów każdego centrum przetwarzania danych. Ale te ilościowe zmiany powodują też, że pojawiają się pomysły, które zmieniają sposób i możliwości wykorzystania infrastruktury IT.
Konsolidacja, wirtualizacja, cloud computing oraz systemy zintegrowane i usługi to względnie nowe rozwiązania, które obecnie wyznaczają główne kierunki rozwoju systemów IT i centrów danych. Choć leżące u ich podstaw idee były znane i praktycznie realizowane od kilku lub nawet kilkudziesięciu lat, to ich potencjalna popularyzacja oznacza zmiany jakościowe zarówno architektury systemów IT, jak i aplikacji.
Z raportu Gartnera dotyczącego sprzedaży serwerów w III kwartale 2010 r. wynika, że obroty na tym rynku rosną, ale użytkownicy kupują coraz mniej serwerów uniksowych z procesorami RISC i Itanium. W III kw. sprzedano ogółem 2,2 mln serwerów, co oznacza wzrost o 14,2% w porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku, a obroty osiągnęły 12,29 mld USD (wzrost o 15,3%). Jednocześnie liczba sprzedanych serwerów x86 wzrosła o 14,9%, a uniksowych spadła o 10,1%.
Niestety nie jest to proste. Brak jest jednolitej definicji, pozwalającej łatwo ocenić na przykład, co jest systemem zintegrowanym, usługą cloud computing, a co nie. A różnorodność dostępnych na rynku rozwiązań powoduje, że oferty są często trudne do porównania i mają zupełnie różne zastosowania i możliwości funkcjonalne.

pełnomocnik zarządu ds. zaawansowanych technologii, Action SA%
W technologiach serwerowych widać dwie bardzo wyraźne tendencje rozwojowe: wielordzeniowość oraz większa wydajność a zarazem energooszczędność, co - w połączeniu z popularnością wirtualizacji i cloud computing - poszerza spektrum zastosowania serwerów oraz zapewnia ich efektywniejsze wykorzystanie.
Z punktu widzenia producentów, bardzo istotne są także formy sprzedaży i modele użytkowania serwerów. Wyraźną tendencją na rynku jest odejście od serwerów ustawionych w firmie i przechowywanie danych w profesjonalnych centrach danych. Firmy coraz częściej wolą płacić za używanie serwera zaawansowanego technologicznie, gdzie kupują jego moc obliczeniową z dobrym łączem, backupem, zasilaniem awaryjnym, bez konieczności inwestycji we własne rozwiązania.
Efektywne wykorzystanie mocy obliczeniowej to jeden z trendów, drugim jest rosnąca ilość danych. Stąd też wzrost sprzedaży systemów storage, w tym serwerów mieszczących dużą liczbę dysków, rozwiązań typy NAS oraz macierzy SAN.
Zmieniający się model korzystania z serwerów przez polskie firmy (przenoszenie danych do profesjonalnych centrów danych) będzie wiązał się ze wzrostem popularności serwerów stelażowych. W segmencie firm średnich i dużych - od 100 użytkowników wzwyż, które rozwijają się i rosną - przewidujemy też wzrost popularności serwerów kasetowych, które ułatwiają zarządzanie infrastrukturą, umożliwiają przekształcenie obecnej infrastruktury w prywatną chmurę, a przede wszystkim mogą rosnąć wraz z firmą.
W przypadku serwerów wolno stojących uważamy, że będą broniły swojej pozycji, a ich sprzedaż pozostanie na zbliżonym poziomie. Wynika to z faktu atrakcyjności cen sprzętu zbliżonych do komputerów stacjonarnych oraz równie atrakcyjnych systemów operacyjnych dla SMB (np. Windows 2008 R2 Foundation). Te argumenty powodują, że firmy, które dotychczas z przyczyn ekonomicznych stosowały komputer klasy PC z systemem operacyjnym tej samej klasy, będą mogły wymienić sprzęt na serwer z prawdziwego zdarzenia.