Centra danych zwirtualizowane i w chmurach

Nowe procesory i serwery, pojemniejsze i wydajniejsze pamięci masowe oraz towarzyszący im wzrost przepustowości interfejsów I/O to naturalny kierunek rozwoju tych podstawowych elementów każdego centrum przetwarzania danych. Ale te ilościowe zmiany powodują też, że pojawiają się pomysły, które zmieniają sposób i możliwości wykorzystania infrastruktury IT.

Konsolidacja, wirtualizacja, cloud computing oraz systemy zintegrowane i usługi to względnie nowe rozwiązania, które obecnie wyznaczają główne kierunki rozwoju systemów IT i centrów danych. Choć leżące u ich podstaw idee były znane i praktycznie realizowane od kilku lub nawet kilkudziesięciu lat, to ich potencjalna popularyzacja oznacza zmiany jakościowe zarówno architektury systemów IT, jak i aplikacji.

Rynek serwerów w III kw. 2010 r.

Z raportu Gartnera dotyczącego sprzedaży serwerów w III kwartale 2010 r. wynika, że obroty na tym rynku rosną, ale użytkownicy kupują coraz mniej serwerów uniksowych z procesorami RISC i Itanium. W III kw. sprzedano ogółem 2,2 mln serwerów, co oznacza wzrost o 14,2% w porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku, a obroty osiągnęły 12,29 mld USD (wzrost o 15,3%). Jednocześnie liczba sprzedanych serwerów x86 wzrosła o 14,9%, a uniksowych spadła o 10,1%.

Nie oznacza to, że inwestycje w nowe rozwiązania i technologie będą podejmowane przez każdą firmę tylko dlatego, że jest to modne. Nie ulega jednak wątpliwości, że przy planowaniu modernizacji lub rozbudowy infrastruktury każdy menedżer IT powinien wiedzieć, z jakich technologii można obecnie skorzystać, i potrafić ocenić, czy i jakie korzyści mogą przynieść: konsolidacja, wirtualizacja, wdrożenie systemu zintegrowanego, skorzystanie z cloud computing lub innych usług dostępnych na rynku. Zastosowanie nowych rozwiązań nie gwarantuje sukcesu w realizacji projektu, ale ich nieznajomość zmniejsza szanse na jego osiągnięcie.

Niestety nie jest to proste. Brak jest jednolitej definicji, pozwalającej łatwo ocenić na przykład, co jest systemem zintegrowanym, usługą cloud computing, a co nie. A różnorodność dostępnych na rynku rozwiązań powoduje, że oferty są często trudne do porównania i mają zupełnie różne zastosowania i możliwości funkcjonalne.

Marcin Bogusz

pełnomocnik zarządu ds. zaawansowanych technologii, Action SA%

W technologiach serwerowych widać dwie bardzo wyraźne tendencje rozwojowe: wielordzeniowość oraz większa wydajność a zarazem energooszczędność, co - w połączeniu z popularnością wirtualizacji i cloud computing - poszerza spektrum zastosowania serwerów oraz zapewnia ich efektywniejsze wykorzystanie.

Z punktu widzenia producentów, bardzo istotne są także formy sprzedaży i modele użytkowania serwerów. Wyraźną tendencją na rynku jest odejście od serwerów ustawionych w firmie i przechowywanie danych w profesjonalnych centrach danych. Firmy coraz częściej wolą płacić za używanie serwera zaawansowanego technologicznie, gdzie kupują jego moc obliczeniową z dobrym łączem, backupem, zasilaniem awaryjnym, bez konieczności inwestycji we własne rozwiązania.

Efektywne wykorzystanie mocy obliczeniowej to jeden z trendów, drugim jest rosnąca ilość danych. Stąd też wzrost sprzedaży systemów storage, w tym serwerów mieszczących dużą liczbę dysków, rozwiązań typy NAS oraz macierzy SAN.

Zmieniający się model korzystania z serwerów przez polskie firmy (przenoszenie danych do profesjonalnych centrów danych) będzie wiązał się ze wzrostem popularności serwerów stelażowych. W segmencie firm średnich i dużych - od 100 użytkowników wzwyż, które rozwijają się i rosną - przewidujemy też wzrost popularności serwerów kasetowych, które ułatwiają zarządzanie infrastrukturą, umożliwiają przekształcenie obecnej infrastruktury w prywatną chmurę, a przede wszystkim mogą rosnąć wraz z firmą.

W przypadku serwerów wolno stojących uważamy, że będą broniły swojej pozycji, a ich sprzedaż pozostanie na zbliżonym poziomie. Wynika to z faktu atrakcyjności cen sprzętu zbliżonych do komputerów stacjonarnych oraz równie atrakcyjnych systemów operacyjnych dla SMB (np. Windows 2008 R2 Foundation). Te argumenty powodują, że firmy, które dotychczas z przyczyn ekonomicznych stosowały komputer klasy PC z systemem operacyjnym tej samej klasy, będą mogły wymienić sprzęt na serwer z prawdziwego zdarzenia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200