Centra danych w chmurach

Tematykę majowej konferencji "EMC World 2010" w Bostonie, która zgromadziła ponad 5000 uczestników, zdominowały technologie umożliwiające tworzenie prywatnych chmur obliczeniowych.

VPLEX - wirtualny storage

Zdaniem ekspertów EMC, kluczowym elementem w budowie architektur typu cloud będzie wirtualizacja pamięci masowej - jako kolejny krok po wirtualizacji serwerów.

Nowa technologia EMC VPLEX zastosowana w urządzeniach wirtualizujących wpinanych w ścieżkę pomiędzy serwery a macierze, umożliwia łączenie wielu zasobów pamięci masowej, pochodzących od różnych producentów zarówno lokalnie, w obrębie centrum danych, jak i globalnie między odległymi od siebie ośrodkami przetwarzania danych, tworząc wspólną pulę przestrzeni, która dla każdego centrum danych widziana będzie, jako lokalna. Dzięki tej technologii możliwe będzie szybkie i bezprzerwowe przenoszenie maszyn wirtualnych oraz danych między odległymi centrami danych. W skład każdego klastra wirtualizującego może wejść do 4 urządzeń, które potrafią obsłużyć do 16 000 wolumenów. Obecna wersja VPLEX umożliwia zastosowanie jej w centrach danych odległych od siebie nie więcej niż 100 km. W przyszłości możliwe stanie się przenoszenie obciążeń produkcyjnych między centrami danych położonymi nawet na różnych kontynentach.

Zobacz również:

  • Chmura 2022. Strategia, wyzwania i bariery – badanie redakcyjne Computerworld
  • Vantage DC otwiera w Warszawie kampus
Centra danych w chmurach

Najnowsza technologia EMC VPLEX wirtualizuje zasoby pamięci masowej między odległymi geograficznie lokalizacjami

Konwergencja sieci

Kolejnym ważnym elementem potrzebnym do budowy efektywnej infrastruktury prywatnej chmury jest wg strategii EMC konwergencja sieci w centrum danych. W związku z tym ogłoszono rozszerzenie partnerskiej współpracy z firmą Brocade. Dotychczasowe portfolio produktów Brocade będące w ofercie EMC, zostanie w najbliższym czasie poszerzone m.in. o 10 gigabitowe przełączniki Ethernet rodziny FCX, TurboIron, oraz wspierające konwergencję sieci - routery NetIron MLX. Obok oferty sprzętowej EMC przygotowuje także usługi i narzędzia do projektowania i wdrażania sieci konwergentnych, obsługujących szerokie spekturm protokołów, takich jak FCoE, CEE, iSCSI czy NAS.

Szybszy backup, szybszy cache

W zakresie wykonywania kopii zapasowych EMC wprowadza nowe oprogramowanie DataDomain Boost, które umożliwia przeniesienie części procesu deduplikacji na serwer backupu, znacznie zwiększając przepustowość urządzeń DataDomain. Obecnie DD Boost wpierany jest dla oprogramowania Symantec NetBackup oraz BackupExec. W drugiej połowie roku ma pojawić się wsparcie dla systemu EMC NetWorker.

W III kw. br. w seriach macierzy Clariion oraz Cellera ma pojawić się ulepszona technologia FAST (Fully Automated Storage Tiering), która umożliwi automatyczne przenoszenie danych na poziomie bloków. Dzięki zastosowaniu dysków wykonanych w technologii flash, możliwe stanie się również ich wykorzystanie, jako rozszerzenie pamięci cache.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200