Centra danych w 2017 r. według OVH

Pięć głównych trendów, które wpłyną na infrastrukturę i kształt centrów danych w 2017 roku to według OVH: outsourcing, zagrożenie atakami DDoS, rozwój platform wideo, usługi chmurowe dla małych firm oraz PaaP.

Działająca na globalnym rynku francuska firma hostingowa OVH przedstawiła swoją wizję kierunków rozwoju centrów danych w 2017 roku. Jej specjaliści wymieniają pięć trendów, które wpłyną na ich kształt: outsourcing, zagrożenie płynące ze strony ataków DDoS, rozwój platform wideo, chmury świadczące usługi małym firm oraz nasz rodzimy, lokalny trend kryjący się za skrótem PaaP (Poland as a Platform).

Trend nr 1: outsourcing.

Rosnąca w zawrotnym tempie ilość danych sprawiła, że firmy rezygnują z własnej infrastruktury serwerowej na rzecz usług świadczonych przez zewnętrznych dostawców. Za outsourcingiem usług hostingowych przemawiają takie czynniki jak cena i bezpieczeństwo. Dzięki przekazaniu odpowiedzialności za infrastrukturę IT wyspecjalizowanemu dostawcy, firmy nie muszą martwić się o ciągłość działania usługi i mogą skupić się na rozwoju swojego biznesu.

Zobacz również:

  • W warszawskim Centrum Danych Atman powstaje kolejny obiekt kolokacyjny
  • Chmura czy własne Data Center? Które rozwiązanie jest tańsze?
  • Specjaliści niezadowoleni ze szkoleń

Trend nr 2: ataki DDoS.

W 2016 roku obserwowaliśmy ataki DDoS prowadzone na niespotykaną dotąd skalę. Dane były wysyłane z prędkością nawet 1 Tbps, co prowadziło do paraliżu sieci internetowej. Problemów na tym polu nie uniknęły największe serwisy m.in. Netflix czy Twitter. Ataki na serwery DNS, przechowujące dane na temat adresów domen, uniemożliwiły działanie popularnych stron. Skala zjawiska wymusza na firmach hostingowych ciągłą pracę nad systemami zabezpieczeń, co z pewnością będzie ważnym punktem strategii działań w roku 2017.

Trend nr 3: rozwój platform wideo.

Odbiorcy coraz częściej korzystają z serwisów wideo, rezygnując tym samym z tradycyjnej telewizji. Przykładem mogą być widowiska sportowe. Wielu kibiców decyduje się np. na oglądania meczów piłkarskich w Internecie, często korzystając z urządzeń mobilnych. Zainteresowanie często przerasta oczekiwania właścicieli platform streamingowych, czego efektem są problemy z odbiorem transmisji. Takie sytuacje postawiły nowe wyzwania przed dostawcami usług serwerowych, którzy muszą dostosować swoją ofertę do potrzeb serwisów borykających się z problemem skokowych wzrostów zainteresowania proponowanymi przez nich treściami.

Trend nr 4: małe firmy oparte na chmurze.

Twórcy małych e-sklepów używają gotowych rozwiązań typu SaaS, gdzie platforma sprzedażowa działa w oparciu o rozwiązania dostawcy. Z kolei startupy potrzebujące do realizacji swoich projektów dużych mocy obliczeniowych nie muszą inwestować w zakup serwerów fizycznych, a mogą skorzystać z chmury publicznej, której zaletą jest elastyczny model finansowania, oparty na rozliczeniu godzinowym. Na popularność chmury w 2016 roku wpływała również możliwość łatwego zwiększania przepustowości wraz z rozwojem firmy lub zmniejszania np. w sytuacji gdy brakuje zleceń.

Trend nr 5: Poland as a Platform.

Jak wynika z danych firmy analitycznej PMR, polski rynek centrów danych jest największy w Europie Środkowo – Wschodniej. Szybki rozwój rynku centrów danych w Polsce wynika również z faktu, że wciąż jest on (w porównaniu z Europą Zachodnią) we wczesnym etapie rozwoju. Otwarcie w Warszawie nowych centrów danych OVH czy Equinix to przykłady potwierdzające, że Polska staje się platformą analizy danych dla tej części Europy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200