Centra danych nie zamierzają kapitulować przed chmurami

Chmura nie wyruguje z rynku IT tradycyjnych centrów danych. Będą one funkcjonować dalej, tyle tylko iż w nowej postaci. Tak przynajmniej wynika z raportu opracowanego przez AFCOM (Association For Computer Operations Managemen; branżowe stowarzyszenie zrzeszające profesjonalistów specjalizujących się w centrach danych).

Z raportu wynika iż najbliższym czasie nakłady na centra danych będą maleć, ale nie tak gwałtownie jak to niektórzy przewidywali jeszcze kilkanaście miesięcy temu, argumentując iż mówiąc kolokwialnie chmury „zabiją” centra danych. Nic takiego nam nie grozi, chociaż 60% respondentów biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez AFCOM stwierdziło, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy nie przewiduje budowy nowego centrum danych. Natomiast 53% firm odpowiedziało, że przez następne trzy lata ich zapotrzebowanie na usługi IT z powodzeniem obsłuży jedno funkcjonujące obecnie centrum danych.

Tylko 16% firm zadeklarowało, że w ciągu następnych trzech lat przystąpi do budowania co najmniej dwóch centrów danych. Jeśli chodzi o renowacje i rozbudowę istniejących centrów danych, raport odnotowuje również pewien spadek nakładów na tego typu inwestycje, ale nie tak dramatyczny jak można się było tego spodziewać.

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24
  • Stan cyberbezpieczeństwa w Polsce w 2023 roku

Wniosek twórców raportu jest jasny. Chociaż chmura nadal będzie odgrywać kluczową rolę w dostarczaniu firmom podstawowych usług IT, nie w żadnym przypadku nie wyeliminuje ich ani nie zastąpi. Wiedzą o tym dobrze czołowi dostawcy usług chmurowych. Dlatego większość z nich ma w swojej ofercie nie tylko rozwiązania chmurowe, ale propozycje takiego zmodernizowania lokalnego centrum danych, aby mogło ono świadczyć podobne usługi co chmura. Są to np. takie rozwiązania, jak Google Anthos, Azure Stack czy AWS Outposts.

IBM pozostaje tu nieco w tyle, ale również eksperymentuje na tym polu, pracując nad rozwiązaniami bazującymi na platformie opartej na otwartym oprogramowaniu Red Hat. Przykładem może tu być platforma IBM Cloud Integration Platform, która pomaga wdrażać usługi świadczone zarówno przez chmurę, jak i przez lokalne centrum danych, wykorzystując do tego celu jeden bezpieczny modelu operacyjnego oraz ten sam zestaw narzędzi.

I na koniec jeszcze jedna istotna informacja zawarta w raporcie. Okazuje się, że średnia moc jednej szafy zapełnionej sprzętem IT znacznie wzrosła w ostatnich dwunastu miesiącach. W 2018 roku była to moc 7,3 kW (a w 2017 roku 7,2 kW), podczas gdy w 2019 roku wzrosła aż do 8,2 kW na szafę. To też świadczy o tym, że centra danych trzymają się mocno i nie zamierzają składać broni przed chmurami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200