Centra danych będą pobierać energię z padającego deszczu

Technologia potrafi nieraz zaskoczyć. Chińscy naukowcy z Soochow University zaprojektowali hybrydowe panele słoneczne, które potrafią produkować energię elektryczną nie tylko wtedy gdy jest bezchmurne niebo i świeci słonce, ale również wtedy gdy jest pochmurno i pada deszcz.

Jest to możliwe za sprawą instalowanych w panelach specjalnych, tryboelektrycznych nano generatorów.

Biorąc pod uwagę fakt, że według niektórych ekspertów w 2025 roku blisko 20 procent całej energii elektrycznej produkowanej na całym świcie będą pobierać urządzenia obsługujące aplikacje Big Data, jest to ważne dokonanie. Ważne, ponieważ coraz więcej centrów danych jest zasilanych z fotowoltaicznych paneli słonecznych i za siedem lat będą one towarzyszyć większości ośrodków obliczeniowych.

Zobacz również:

Naukowcy opublikowali ostatnio wyniki swoich badań na witrynie ACS Nano, której właścicielem jest American Chemical Society. Zaprezentowany przez nich dokument nosi nazwę "Integrating a Silicon Solar Cell with a Triboelectric Nanogenerator via a Mutual Electrode for Harvesting Energy from Sunlight and Raindrops".

Głównym elementem tryboelektrycznego nano generatora - znanego pod nazwą TENG - jest specjalne tworzywo (polimer), które zamienia energię mechaniczną, w tym tarcie, na elektryczne ładunki. Krople deszczu spadają na panel i spływając po nim w dół trą o jego powierzchnię.

Właśnie uderzenia kropli deszczu o panel i to tarcie generator zamienia na elektryczne ładunki, czyli na prąd. W ten to sposób hybrydowy panel słoneczny wyprodukuje energię elektryczną zarówno w słoneczny, jak w deszczowy dzień. I to również wtedy, gdy panuje noc.


TOP 200