Cel - pierwsza piątka

W ciągu 2 lat Fujitsu Siemens Computers zamierza znaleźć się w pierwszej piątce producentów PC w Polsce. W tym roku sprzeda ok. 20 tys. komputerów.

W ciągu 2 lat Fujitsu Siemens Computers zamierza znaleźć się w pierwszej piątce producentów PC w Polsce. W tym roku sprzeda ok. 20 tys. komputerów.

Miesiąc temu działalność w Polsce rozpoczęła spółka Fujitsu Siemens Computers (FSC). Dyrektorem FSC w Polsce został Sylwester Grzebień. Zdaniem Dariusza Fabiszewskiego, prezesa FSC na Europę Środkową i Wschodnią, powołanie nowej firmy praktycznie nie zmieniło jej sytuacji w Polsce. "Fujitsu nie prowadziło w Polsce bezpośredniej działalności. Nie mam więc - w przeciwieństwie do moich kolegów z innych krajów - problemów z integrowaniem obu firm" - mówi Dariusz Fabiszewski.

Kierownictwo FSC zrezygnowało z planów Fujitsu uruchomienia montowni komputerów w Polsce. "Jedna z pięciu naszych fabryk w Europie mieści się w okolicach Lipska, a więc 100 km od granicy z Polską. Nie mamy więc uzasadnienia finansowego, aby otworzyć fabrykę w Polsce" - przekonuje Dariusz Fabiszewski.

Główną zmianą w Polsce będzie wprowadzenie do oferty firmy komputerów dla rynku SOHO i klientów indywidualnych. Na obu rynkach będą oferowane głównie rozwiązania Fujitsu, częściowo poprzez sieci supermarketów, takich jak Media Mark czy Metro. Komputery dawnego Siemensa będą proponowane przede wszystkim klientom korporacyjnym. Również serwery sprzedawane przez FSC zostaną oparte na rozwiązaniach Siemensa. W ciągu 3 miesięcy nastąpi połączenie linii produktowych Siemensa i Fujitsu.

Kierownictwo Fujitsu Siemens Computers chciałoby, aby firma zdobyła w 2001 r. pozycję lidera na rynku europejskim. W Polsce w ciągu 2 lat FSC zamierza znaleźć się w pierwszej piątce producentów komputerów. Fujitsu Siemens Computer musiałoby więc osiągnąć sprzedaż na poziomie ok. 30 tys. sztuk. W roku 1998 Siemens sprzedał w Polsce 6,2 tys. komputerów, a Fujitsu - 6 tys. W tym roku kierownictwo połączonej firmy przewiduje zwiększyć sprzedaż do ok. 20 tys., z czego ok. 13 tys. komputerów zostanie dostarczonych do jednego klienta korporacyjnego. "Chcemy utrzymać podobny wynik w przyszłym roku, ale opierając się na sprzedaży naszych partnerów, a nie na 1-2 dużych kontraktach" - tłumaczy Dariusz Fabiszewski.

W Polsce działają trzy firmy związane z Siemensem odpowiedzialne za rozwiązania informatyczne. Oprócz FSC są to: Siemens sp. z o.o., którą kieruje Karol Romanowski i , której prezesem został Andrzej Kawiński. W skład pierwszej wchodzi m.in. dział Business Services, który zajmuje się wdrożeniami SAP R/3, a wkrótce będzie oferował usługi outsourcingowe. Wincor Nixdorf zajmie się sprzedażą bankomatów i terminali POS.


TOP 200