CeBIT w skrócie

Poczta z telefonu

Firma Symbian zaprezentowała oprogramowanie dla telefonów komórkowych nowej generacji m.in. przeglądarkę internetową, klienta poczty elektronicznej oraz oprogramowanie do zarządzania kontaktami. Pierwsze urządzenia, wykorzystujące oprogramowanie Quartz, mają się pojawić na rynku w I połowie przyszłego roku.

Telefon dla pracownika

Nokia zaprezentowała w Hanowerze nowe telefony komórkowe, przeznaczone dla użytkowników korporacyjnych. Dwuzakresowy model 6210 obsługuje zarówno protokół WAP, jak i specyfikację HSCDS, pozwalającą na czterokrotne zwiększenie prędkości przesyłania danych w sieciach GSM.

Nokia 6250, również obsługująca WAP, jest wodoodporna, pyłoszczelna i mało wrażliwa na wstrząsy. Oba modele trafią do sprzedaży w III kwartale br.

Nokia zapowiedziała także nową wersję telefonu Communicator, opatrzoną symbolem 9110i. W II kwartale br. na rynku ma się pojawić również model 8890 - pierwszy tzw. telefon światowy, którego będzie można używać zarówno w sieciach 1,9 GHz, stosowanych w USA, jak i w sieciach 900 MHz.

Różnorodność zachwyca

Sześć nowych telefonów zgodnych z WAP zaprezentowała Motorola. Były to m.in. nowe modele telefonów serii Timeport. P7389 to pierwsze 3-systemowe aparaty GSM, które mogą działać w Europie, Ameryce, w rejonie Azji i Pacyfiku. Timeport P7389i obsługuje także technologię GRPS.

P7389e jest pierwszym modelem Motoroli, który pozwala na dokonywanie zakupów przez telefon za pomocą tzw. inteligentnej karty bankowej. Pozwala on również na dokonywanie płatności za zakupy, korzystając z portfela elektronicznego, z którego będzie można skorzystać w tych regionach świata, gdzie karty inteligentne nie są popularne. Model Timeport P1088 wyposażono w przeglądarkę, umożliwiającą przeglądanie stron internetowych w 2 formatach - WAP i HTML. Ponadto pozwala on na korzystanie z poczty elektronicznej i wysyłanie faksów.

Motorola poinformowała o zamiarze stworzenia portali internetowych dla poszczególnych marek swoich telefonów. Jako pierwszy powstanie portal przeznaczony dla linii Timeport (mytimeport.com).

SAP na odległość

SAP utworzy spółkę świadczącą usługi aplikacyjne (ASP), która zajmie się obsługą internetowych aplikacji z rodziny mySAP.com. Będzie ona m.in. udzielać pomocy technicznej, prowadzić szkolenia i certyfikować partnerów SAP na rynku ASP. Oferta jest skierowana na rynki międzynarodowe, przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorstw. Firma ma rozpocząć działalność na początku kwietnia br.

Koalicja klastrów

SGI i SuSE Linux wspólnie opracują oprogramowanie klastrowe SGI Irix FailSafe dla systemu Linux. Wkrótce po rozpoczęciu prac nad projektem ma być publicznie udostępniony kod źródłowy FailSafe, tak aby programiś-ci linuxowi także mieli możliwości jego modyfikowania. Zakończenie projektu jest przewidywane na II połowę tego roku.

Palm z zębem

Palm Computing zaprezentowała komputery naręczne - Pilot - wykorzystujące technologię Bluetooth. Znajdą się one w ofercie w II połowie tego roku. Dotychczas Palm wykorzystywał technologię komunikacji bezprzewodowej przez port podczerwieni.

Kieszonkowy PC

Microsoft podczas targów zaprezentował modele komputerów z serii Pocket PC wyprodukowane przez Casio i Siemensa, które mają być bezpośrednimi konkurentami Palm Pilota. Będą one wykorzystywać oprogramowanie Microsoftu - nową wersję systemu operacyjnego Windows CE i pełną wersję przeglądarki Internet Explorer. Umożliwią również bezpieczne przesyłanie danych przy użyciu protokołu SSL. Urządzenia te mają się pojawić na rynku w I połowie br.

Sony z WAP

Telefon obsługujący protokół WAP zaprezentowała również Sony. Model CDM-Z5 jest wyposażony w przeglądarkę Mobile Explorer Microsoftu, pozwalającą na przeglądanie stron w formacie WML i HTML. Prawdopodobnie do końca tego roku pojawi się on także na rynku polskim.

Alcatel niedrogi

Wprowadzenie tanich telefonów obsługujących WAP zapowiedział Alcatel. W tym roku na rynek trafią 4 nowe modele. W kwietniu pojawi się nowa wersja popularnych aparatów z serii One Touch View, w lipcu - model One Touch 300, a jesienią dwa wysokiej klasy aparaty One Touch 500 i 700. Będą one wyposażone w terminarz, kalendarz i książkę kontaktową.

Wszędzie SQL

Na marzec Sybase zapowiedział premierę rynkową Sybase SQL Any- where Studio 7.0, przeznaczonego dla urządzeń przenośnych. Pakiet pozwoli tworzyć aplikacje dla urządzeń przenośnych, umożliwiające wymianę danych między systemami przedsiębiorstw a komputerami naręcznymi lub telefonami komórkowymi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200