CeBIT: Szef Ericssona twierdzi, że Europa nie jest jeszcze gotowa do WAP

Zdaniem prezesa szwedzkiego producenta, rynek urządzeń WAP rozwinie się wraz z rozwojem europejskich sieci GSM, które zapewnią szybszą transmisję danych.

Europa nie jest jeszcze przygotowana do świadczenia bezprzewodowych usług internetowych, chociaż ich sukces w Japonii potwierdza, że nastała już era bezprzewodowego Internetu - stwierdził Kurt Hellström, prezes Ericsson Telephone. Dodał on także, że podczas gdy w Japonii z usług i-Mode, świadczonych przez NTT DoCoMo, korzysta już ok. 4 mln użytkowników, to europejski rynek usług WAP zaistnieje najwcześniej w II połowie tego roku.

Przyczyną tego stanu - jego zdaniem - jest przede wszystkim brak odpowiedniej liczby usług i aplikacji oferowanych na europejskich rynkach. Dla porównania, w Japonii dostępnych jest ponad 200 różnych aplikacji. Dlatego też Ericsson nie wprowadził jeszcze na rynek telefonu obsługującego protokół WAP. "Możemy to zrobić, ale nie chcemy" - odpowiedział K. Hellstöm na pytanie, kiedy w sklepach pojawią się tego typu telefony jego marki.

Według szwedzkiego producenta, musi być spełnionych kilka warunków, aby serwisy WAP nie rozczarowały klientów. Dla przedstawiciela Ericssona istotną rolę odgrywa tu przede wszystkim przepustowość sieci. Oferowana obecnie przez większość sieci GSM prędkość 9,6 Kb/s jest bowiem zdecydowanie niewystarczająca. Dlatego też przyspieszenia rozwoju tego rynku i wzrostu zapotrzebowania na aparaty telefoniczne zgodne z WAP należy spodziewać się w III kwartale tego roku, kiedy to część operatorów powinna posiadać już zmodernizowaną infrastrukturę sieciową, oferującą zdecydowanie szybszy transfer.

Pomimo takiego nastawienia, Ericsson prezentuje w Hanowerze kilka nowych produktów przeznaczonych właśnie na rynek bezprzewodowego Internetu. Jednym z nich jest umożliwiający transmisję danych telefon A2618, który ma trafić do sprzedaży w połowie br. Jednak pierwszym telefonem Ericssona obsługującym protokół WAP, który trafi do sklepów pod koniec marca br., będzie model R320, a następnie R380 zapowiadany na II kwartał.

Na stoisku Ericssona można również zobaczyć prototyp większego urządzenia zapewniającego bezprzewodowy dostęp do sieci, tzw. komunikatora zbudowanego na bazie systemu operacyjnego EPOC, stworzonego przez konsorcjum Symbian. Zawiera on kolorowy wyświetlacz VGA, umożliwia przeglądanie treści WAP napisanych zarówno w języku WML (Wireless Markup Language), jak i HTML. Producent nie chciał jednak ujawnić nawet przybliżonego terminu premiery podobnych mu urządzeń, poinformował jednak, że zostały one opracowane z myślą o sieciach GPRS, które powinny być stosowane przez europejskich operatorów już w II połowie tego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200