CeBIT: Symbian prezentuje oprogramowanie internetowe dla urządzeń bezprzewodowych

Telefony tzw. następnej generacji, wykorzystujące nowe oprogramowanie, prawdopodobnie pojawią się na rynku jeszcze w tym roku.

Symbian zaprezentował na rozpoczętych dzisiaj w Hanowerze targach CeBIT 2000 oprogramowanie dla telefonów komórkowych nowej generacji. Urządzenia te pojawią się na rynku prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Na stoisku firmy można zobaczyć m.in. przeznaczoną dla nich przeglądarkę internetową, klienta poczty elektronicznej oraz oprogramowanie do zarządzania kontaktami.

Prezentowane oprogramowanie, noszące roboczą nazwę Quartz, opracowano z myślą o bezprzewodowych urządzeniach określanych mianem komunikatorów. Docelowo ma ono zostać przystosowane do trzech grup urządzeń - tzw. inteligentnych telefonów komórkowych, komunikatorów oraz bezprzewodowych urządzeń z dużymi wyświetlaczami i wyposażonych w klawiatury.

Zobacz również:

  • Facebook bez treści informacyjnych w Kanadzie
  • Threads będzie mógł wysyłać do tej aplikacji wiadomości w trybie DM

Licencję na oprogramowanie Symbian mają obecnie m.in. takie firmy, jak Psion i Motorola, które zamierzają wspólnie wprowadzić na rynek urządzenia wykorzystujące oprogramowanie Quartz w I połowie przyszłego roku. Prawdopodobnie nie będą to jednak pierwsze urządzenia tego typu na rynku, ponieważ - jak informują przedstawiciele Symbiana - licencje kupiły tez inne firmy. Gotowe oprogramowanie ma trafić do producentów w połowie tego roku i niewykluczone że niektórzy zastosują je w swoich produktach GSM jeszcze w tym roku.

Wiadomo jednak, że zarówno Psion, Motorola, jak i Ericsson nie będą się z tym zbytnio spieszyć. "Dojrzałość jest o wiele ważniejsza od pośpiechu. Zamierzamy wprowadzić do oferty produkty wykorzystujące programy Quartz, jednak nie zdecydowaliśmy się kiedy to nastąpi" - powiedział przedstawiciel Ericssona.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200