CeBIT '99: kolorowe komputery naręczne

Na tegorocznych targach CeBIT wiele firm zaprezentuje nowe modele komputerów naręcznych. Producenci skupią się przede wszystkim na przedstawieniu urządzeń pracujących pod kontrolą nowego systemu operacyjnego Microsoftu Windows CE, który obsługuje kolorowe wyświetlacze.

Na tegorocznych targach CeBIT wiele firm zaprezentuje nowe modele komputerów naręcznych. Producenci skupią się przede wszystkim na przedstawieniu urządzeń pracujących pod kontrolą nowego systemu operacyjnego Microsoftu Windows CE, który obsługuje kolorowe wyświetlacze.

Hewlett-Packard zamierza zaprezentować komputery z serii Jornado - model 820 będący mininotebookiem oraz model naręczny 420, kontrolowany przez nowy system Microsoftu. Dane dotyczące specyfikacji urządzeń prezentowanych na targach nie zostały jeszcze ujawnione.

Compaq zaprezentuje ważący 260 g komputer naręczny Aero 2100. Wyposażono go w 256-kolorowy wyświetlacz TFT, który bazuje na technologii wykorzystującej światło dzienne do poprawy czytelności. Ekran ma wymiary 8,17 x 6,3 cm. Pokaz premierowy urządzenia odbył się w połowie lutego.

Philips zamierza przedstawić nowe modele komputerów naręcznych z serii Nino, zaopatrzone w kolorowy wyświetlacz. Zostanie zaprezentowany też Nino 200, który ma być tańszą wersją Nino 300. Nie będzie on miał m.in. funkcji wysyłania poczty elektronicznej i dostępu do Internetu przez zewnętrzny modem, zapewniając jednak pełną funkcjonalność poprzedniego modelu.

Casio po raz pierwszy zaprezentuje w Europie komputer naręczny Cassiopeia E100. Działa on pod kontrolą nowego systemu Windows CE. E100 sam nie zapewnia bezprzewodowego podłączenia do Internetu, ale przystosowano go do współpracy z wybranymi telefonami Ericssona i firmy Nokia.

Angielska firma Psion, która jest producentem komputerów naręcznych bazujących na jej systemie operacyjnym Epoc 32, na targach CeBIT nie pokaże nowych urządzeń. Przedstawi natomiast nowe aplikacje dla "czarno-białego" komputera Serii 5. Jedną z nich ma być aplikacja kalendarza autorstwa Netscape Communications, pozwalająca na synchronizację danych z kalendarzem stacjonarnego komputera PC. Psion, podobnie jak Casio, zaprezentuje rozwiązania umożliwiające połączenie jego produktów z telefonami firm Ericsson i Nokia za pośrednictwem łącza na podczerwień.

Na targach zabraknie nowego komputera naręcznego 3Com - Palm VII. Firma zademonstruje jedynie modele Palm III i Palm V, które - w przeciwieństwie do konkurencji - nie są wyposażone w kolorowe wyświetlacze i bazują na własnym systemie operacyjnym - Palm OS. Premiera Palm VII, który ma mieć wbudowany bezprzewodowy modem do zapewnienia łączności z Internetem, spodziewana jest na drugą połowę br. Szczegóły dotyczące Palm VII 3com firma przedstawi na konferencji prasowej zorganizowanej podczas drugiego dnia hanowerskich targów (19 marca).


TOP 200