CeBIT '99: aparaty cyfrowe coraz bardziej wydajne

Producenci przedstawiający w Hanowerze aparaty cyfrowe wyraźnie skupili się na dwóch zasadniczych parametrach: rozdzielczości obrazu i szybkości wykonywania zdjęć.

Producenci przedstawiający w Hanowerze aparaty cyfrowe wyraźnie skupili się na dwóch zasadniczych parametrach: rozdzielczości obrazu i szybkości wykonywania zdjęć.

Agfa zaprezentowała dwa nowe modele aparatów cyfrowych: ePhoto CL30 i ePhoto CL50. Pierwszy z nich, o rozdzielczości 1 mln pikseli, wyposażony w złącze USB, zaprojektowano specjalnie do użytku domowego i dla małych firm. Standardowo ma on 4 MB kartę CompactFlash, na której w zależności od rozdzielczości można zapisać 6-36 zdjęć. Jego cena wynosi 410 USD. CL50 jest modelem wyższej klasy, o 1,3 mln pikseli i możliwości jednoczesnego zapisu dźwięku wraz z wykonaniem zdjęcia. Pozwala także na automatyczne zapisywanie do 10 klatek w odstępach 0,5 s. Jego cena nie została jeszcze ujawniona, wiadomo jednak że sprzedawany będzie z kartą SmartMedia o pojemności 8 MB.

Casio przedstawiła natomiast najnowszy aparat QV-5500SX o rozdzielczości 1,3 mln pikseli i pojemności 16 MB RAM z możliwością zapisu do 48 MB na karcie CompactFlash (standardowo 8 MB). Ma on także funkcję zapisu krótkich sekwencji wideo (do 9,6 s) i wykonywania serii 6 zdjęć w odstępach 0,5 s. Cena tego urządzenia nie jest jeszcze znana.

Na targach nie zabrakło także firmy Estman Kodak, która zaprezentowała trzy nowe aparaty. DC200 Plus o rozdzielczości 1 mln pikseli, wyposażony w kartę 4 MB, trafi na rynek europejski jeszcze w marcu i ma kosztować 405 USD. Model DC240 (1,3 mln pikseli) skierowany jest do użytkowników bardziej zaawansowanych. Jedną z nowych opcji jest 3-krotny zoom optyczny i 6-krotny cyfrowy. Już w kwietniu będzie go można kupić w Europie za ok. 810 USD. Najbardziej zaawansowanym produktem Kodaka jest natomiast aparat DC265 o rozdzielczości 1,6 mln pikseli. Podobnie jak DC240, wyposażono go w 3-krotny zoom (max. 6), może jednak wykonywać serie 6-24 zdjęć na sekundę. Standardowo zawiera kartę CompactFlash 8 MB, mogąca przechowywać do 120 zdjęć. Jego cena wynosi ok. 1200 USD.

Premierę w Hanowerze miały także nowe cyfrowe aparaty Nikona, który zaprezentował modele Coolpix 700 i Coolpix 950 - oba o rozdzielczości 2 mln pikseli. Model 700 jest wyposażony jedynie w zoom cyfrowy, natomiast 950 ma możliwość 3-krotnego zbliżenia optycznego. Modele te pojawią się na rynku w maju (Coolpix 950) i czerwcu (Coolpix 700). Ich cena nie jest jeszcze znana.


TOP 200