CeBIT '99: Siemens przedstawi m.in. nowe rozwiązania komunikacyjne do użytku domowego

Podczas tegorocznych targów Siemens (hale 1, 13, 14, 26) zamierza zaprezentować wiele rozwiązań dotyczących komunikacji. Po raz pierwszy główny nacisk zostanie położony na rozwiązania związane z transmisją danych i głosu za pośrednictwem sieci IP i ATM.

Podczas tegorocznych targów Siemens (hale 1, 13, 14, 26) zamierza zaprezentować wiele rozwiązań dotyczących komunikacji. Po raz pierwszy główny nacisk zostanie położony na rozwiązania związane z transmisją danych i głosu za pośrednictwem sieci IP i ATM.

Siemens zaprezentuje sposoby zaadaptowania tradycyjnych produktów dla sieci przesyłających głos, aby mogły one przesyłać dane. Odbędzie się prezentacja m.in. Hicom Xpress, internetowego serwera telefonicznego, przesyłającego za pośrednictwem sieci IP dane, faksy i głos. Wykorzystując możliwości Internetu do przesyłania głosu i faksów, można znacznie obniżyć koszty ponoszone przez przedsiębiorstwa.

Pojawią się również prototypy zestawów telefonicznych Euroset 845. Mają one umożliwić użytkownikom zdalne sterowanie urządzeniami domowymi. Chodzi tu np. o możliwość wyłączenia ekspresu do kawy przez telefon przenośny. Inną funkcją tego rozwiązania, nazwanego Residential Gateway, będzie automatyczne powiadomienie na zadany numer telefonu, jeżeli w domu zdarzy się coś niepokojącego - np. zostanie wybite okno. Dotychczas tego typu systemy znajdowały zastosowanie głównie w przemyśle. Telefony wyposażono w interfejs V.24, transmitujący drogą radiową sygnały kontrolne do różnego rodzaju modułów, urządzeń lub komputerów. Telefon jest ogniwem łączącym wszystkie urządzenia z publiczną siecią telefoniczną. Produkt ten ma pojawić się na rynku do końca br. Jego cena to ok. 100 USD.

Wchodząc na rynek inteligentnych osobistych urządzeń komunikacyjnych, które Siemens pozycjonuje pomiędzy komputerami naręcznymi a notebookami, firma zaprezentuje telefon komórkowy zintegrowany z komputerem, zdecydowanie mniejszy i lżejszy od komputera przenośnego, jednak mający większą liczbą funkcji niż typowy organizator.

Siemens przedstawi także prototyp telefonów przenośnych nowej generacji, zbudowanych na bazie mającego wkrótce pojawić się standardu UMTS (Universal Mobile Telecommunications Standard). Będą one wyposażone w multimedialne funkcje, pozwalające na prowadzenie wideokonferencji, przeglądanie Internetu lub oglądanie filmów pobranych z sieci.

Wśród nowości firma pokaże również kilka aplikacji, wykorzystujących nową technologię Fingertip, służącą do rozpoznawania użytkowników za pomocą odcisków palców. Według Siemensa technologia ta może znaleźć zastosowanie zarówno w pojedynczych komputerach PC, komputerach sieciowych, jak i telefonach bezprzewodowych. Firma współpracuje z niemieckim producentem samochodów nad zastosowaniem tego rozwiązania w zastępstwie klasycznego kluczyka uruchamiającego silnik pojazdu.