CeBIT 2000: Bezprzewodowy Internet, Linux i Windows 2000

W tym roku swoje produkty prezentować będzie ok. 7,5 tys. producentów w 26 halach zajmujących powierzchnię ponad 408 tys. metrów kwadratowych.

24 lutego rozpocznie się w Hanowerze kolejna edycja targów CeBIT, największej na świecie imprezy poświęconej informatyce. W tym roku swoje produkty prezentować będzie ok. 7,5 tys. producentów w 26 halach zajmujących powierzchnię ponad 408 tys. metrów kwadratowych.

Tegoroczny CeBIT zdominowany będzie przez Internet, który praktycznie obecny będzie na wszystkich stoiskach. Wystawcy będą mogli korzystać ze specjalnej usługi umożliwiającej im m.in. internetowe transmisje wideo z konferencji prasowych. Natomiast posiadacze urządzeń obsługujących protokół WAP będą mogli otrzymywać bieżące informacje o targach w jęz. niemieckim i angielskim - informują organizatorzy.

Zobacz również:

  • Google ręcznie usuwa niewłaściwe odpowiedzi AI w wyszukiwarce
  • Dlaczego warto korzystać z VPN w 2024 roku?

Jednak mimo rozmachu targów i udziału uczestników z całego świata, impreza ma coraz bardziej charakter lokalny. Na liście zagranicznych wystawców dominują firmy z Tajwanu, ale ponad 2/3 z 698 tys. osób, które odwiedziły targi w ub.r., stanowili Niemcy. "Impreza staje się coraz bardziej niemiecka niż powinna" - twierdzi analityk z europejskiego oddziału Dataquest.

<B>WAP i Bluetooth</B>

Wśród prezentowanych technologii i urządzeń bezprzewodowych w centrum uwagi znajdzie się technologia WAP. Oprócz coraz powszechniejszych zestawów telefonicznych takich firm, jak Ericsson, Motorola, Nokia czy Siemens, będzie można również zobaczyć aplikacje zbudowane na bazie tej technologii. Niemiecka firma Brokat, produkująca systemy dla handlu elektronicznego, zaprezentuje np. możliwość korzystania z usług bankowych za pośrednictwem telefonów komórkowych.

IBM i Symbian mają po raz pierwszy publicznie zademonstrować wspólnie opracowane bezprzewodowe systemy zarządzania informacjami, oferujące m.in. dostęp do aplikacji biur podróży i banków. NEC zamierza przedstawić prototyp wideotelefonu, czyli telefonu komórkowego transmitującego, oprócz głosu, również obraz wideo, przeznaczony dla sieci komórkowych tzw. trzeciej generacji.

Jeden z pawilonów będzie poświęcony wyłącznie technologii Bluetooth. Będzie tam można zobaczyć wiele aplikacji dla tej dopiero zdobywającej popularność technologii krótkodystansowej komunikacji radiowej. Siemens, jeden z największych wystawców na tegorocznych targach, przedstawi prototypy produktów domowego użytku wykorzystujących tę technologię, natomiast Nokia i Fuji Photo Film zaprezentują rozwiązanie umożliwiające przesyłanie obrazów pomiędzy aparatami cyfrowymi i telefonami komórkowymi.

<B>Naręczne, stacjonarne i przenośne</B>

Na targach CeBIT nie zabraknie również reprezentantów i nowości z rynku komputerów naręcznych. Palm Computing przedstawi swoje pierwsze urządzenie wyposażone w kolorowy wyświetlacz. Swój debiut będzie miał także pierwszy cyfrowy asystent stworzony przez południowokoreańskiego Samsunga, pracujący pod kontrolą systemu Linux.

Odwiedzający w tym roku CeBIT będą się mogli przekonać, jaki wpływ na rynek popularnych komputerów PC miało pojawienie się iMaca firmy Apple wraz z jego nowym wzornictwem. Będzie można również zobaczyć nowe komputery z kolorowymi obudowami, będące specjalizowanymi pod katem Internetu komputerami PC. Zdaniem producentów, komputery te przyciągają nie tylko wyglądem, ale są również łatwiejsze w obsłudze od poprzedników. Poza komputerami Apple'a będą zaprezentowane m.in. nowe modele Hewlett-Packarda o nazwie e-PC oraz iPaq opracowany prze Compaqa.

Ta nowa klasa komputerów charakteryzuje się prostszą konstrukcją z wykorzystaniem portów USB do podłączania różnych urządzeń peryferyjnych. Urządzenia te będzie można z kolei zobaczyć w specjalnym pawilonie poświęconym rozwiązaniom USB.

Nowości można się również spodziewać wśród prezentowanych notebooków. Zdaniem niektórych analityków, prezentacje nowych modeli będą zapewne ciekawsze niż w przypadku komputerów stacjonarnych. Zwiedzający zapewne obejrzą notebooki o jeszcze mniejszych wymiarach, a także modele wysokiej klasy wyposażone w nowe procesory Intela, wykorzystujące technologię SpeedStep. Technologia ta umożliwia pracę procesora z pełną wydajnością, gdy notebook czerpie zasilanie z sieci i ogranicza częstotliwość taktowania zegara procesora przy zasilaniu z akumulatorów.

<B>Oferta e-handlowa</B>

Wielu producentów zamierza wykorzystać CeBIT do zaprezentowania produktów stworzonych z myślą o handlu elektronicznym. Na stoisku Personal System Group IBM-a będzie można zobaczyć m.in. najnowsze serwery Netfinity z technologią Chipkill, podtrzymującą pracę serwera w przypadku awarii poszczególnych układów pamięci.

Handel elektroniczny będzie także w centrum uwagi producentów oprogramowania i integratorów systemów oferujących aplikacje typu business-to-business. Jednym z wystawców będzie SAP, który zamierza przedstawić nowości produktów internetowych opracowywanych w ramach swojej inicjatywy mySAP.com. Sybase planuje natomiast przedstawić nową aplikację z zakresu korporacyjnych portali informacyjnych i zaprezentować sposób jej integracji ze środowiskiem SAP R/3.

<B>Linux i Windows 2000</B>

Osobny pawilon będzie poświęcony również coraz popularniejszemu systemowi operacyjnemu Linux, w którym będzie można zapoznać się z wieloma nowymi aplikacjami tworzonymi na bazie tego systemu. Oprócz tak znanych uczestników tego rynku, jak Red Hat czy SuSE, swoją dystrybucję Linuxa zaprezentuje również fiński dystrybutor SOT Finnish Software Engineering. Wersja ta, przygotowana z interfejsem w jęz. angielskim, ma podobno przełamać mit, jakoby Linux był systemem wyłącznie dla serwerów.

Targi będą również okazją do zapoznania się z najnowszym produktem Microsoftu, długo oczekiwanym systemem Windows 2000. Odwiedzający będą mogli uczestniczyć w warsztatach poświęconych temu systemowi, a także zapoznać się z jego możliwościami i towarzyszącymi mu narzędziami.

<B>Bezpieczeństwo</B>

W związku z nasilającymi się w ostatnim czasie atakami hakerów z pewnością dużym zainteresowaniem będą cieszyć się stoiska producentów systemów zabezpieczeń. McAfee, firma należąca do Network Associates, przede wszystkim zamierza prezentować nowy pakiet oprogramowania antywirusowego Active Virus Defense, przeznaczony dla użytkowników korporacyjnych. Wyposażono go w nowe funkcje, takie jak scentralizowane zarządzanie, raportowanie, analizowanie i usuwanie wirusów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200