Carrier Ethernet World Congress 2007

W Genewie (Szwajcaria) kończy się dzisiaj, zorganizowany poraz trzeci Carrier Ethernet World Congress (25-28 września), na którym wiodący dostawcy sprzętu sieciowego prezentują swoje rozwiązania przeznaczone dla dostawców usług sieciowych i dużych operatorów.

Technologia Carrier Ethernet rozwija się w ciągu ostatnich lat dynamicznie, chociaż mówi się o niej nieco mniej niż o innych technologiach sieciowych, głównie z tego powodu, iż są to rozwiązania przeznaczone przede wszystkim dla firm telekomunikacyjnych (ISP), a nie dla przedsiębiorstw czy tym bardziej użytkowników końcowych. O tym, jak ważny to jest rynek świadczy raport opracowany przez Infonetics Research, w którym można przeczytać, że obroty na rynku sprzętu Carrier Ethernet zamkną się w latach 2006 do 2010 kwotą 64 mld USD.

Na kongresie nie mogło zabraknąć takiego potentata sieciowego, jakim jest Cisco. Firma zaprezentowała przełącznik Carrier Ethernet o nazwie ME 3400-24FS, który pozwala budować sieci światłowodowe łączące rdzeń sieci operatora telekomunikacyjnego z budynkami, w których pracują użytkownicy końcowi (połączenia typu typu Ethernet Fiber-To-The-Home). Przełącznik pracuje na tyle wydajnie, że opróźnienia (rdzeń sieci/urządzenie użytkownika) nie przekraczają wartości 50 milisekund.

Carrier Ethernet World Congress 2007

Przełącznik Cisco ME 3400-24FS

Oprogramowanie zarządzające przełącznikiem oferuje między innymi następujące funkcjonalności: QoS (Quality of Service), rozsyłanie pakietów w trybie multicast, 802.1Q (VLAN), Layer 2 Protocol Tunneling i VPN.

Kolejne nowości pokazała na kongresie firma Juniper. Są to dwa routery linii ECS (Ethernet Services Router) oznaczone symbolami MX240 i MX480, razem z towarzyszącymi im nowymi modułami i zmodyfikowanym oprogramowaniem zarządzającym. Routery zostały zaprojektowane na bazie dużo większego routera o nazwie MX960 ESR, który pojawił się w ofercie firmy Juniper pod koniec zeszłego roku. Oba rozwiązania mogą z powodzeniem obsługiwać małe i średnie sieci komputerowe eksploatowane przez operatorów ISP.

Oprócz routerów, Juniper pokazał nowe karty do instalowania w jego przełącznikach linii MX. Karty o nazwach DPCE-R, DPCE-X i DPCE-Q wspierają routing Layer 3 oraz przełączanie Layer 2, a karta DPCE-X wspiera funkcjonalności używane przy obsłudze aplikacji DSLAM.

Carrier Ethernet World Congress 2007

Przełącznik ESR Juniper serii MX

Firma Extreme wykorzystała kongres do zaprezentowania wyników testu współoperatywności rozwiązań zgodnych z założeniami PBT (Provider Backbone Transport), dzięki którym Ethernet świadczy szereg usług istotnych z punktu widzenia dostawców usług sieciowych. A oto inne wybrane i znane na polskim rynku firmy, których produkty wzięły udział w testach: Alcatel-Lucent, Cisco, Huawei, Juniper Networks, Nokia Siemens Networks, Nortel, Spirent Communications, Telco Systems oraz World Wide Packets.

Testy współoperatywności - którym patronowała i które zorganizowała organizacja European Advanced Networking Test Center - polegały na budowaniu połączeń między przełącznikami i routerami produkowanymi przez różne firmy i sprawdzaniu czy mogą one ze sobą bez problemów wymieniać dane, wspierając jednocześnie szereg zaawansowanych funkcjonalności. Test objął 65 przełączników dostarczonych przez 24 dostawców sprzętu sieciowego.

Do testów zgłosiła też swoje rozwiązania izraelska firma RAD Data Communications. Są to produkty linii EtherAccess, wspierające takie technologie, jak Ethernet over E1/T1, E3/T3, SDH/SONET, DSL oraz funkcjonalności Ethernet Virtual Private Line (EVPL), Ethernet Private Line (EPL) i usługi E-Line oraz E-LAN.

Obecność zaznaczyła też na kongresie firma Foundry, organizując konferencję o nazwie "Achieving Cost-Effective Scalability of Carrier Ethernet Networks", na której zaprezentowała swoje dokonania w tym obszarze.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200