Canonical szykuje Ubuntu dla smartfonów

Być może wkrótce w świecie mobilnych systemów operacyjnych pojawi się kolejny ważny gracz - do iOS, Androida, Windows Phone i BlackBerry OS dołączyć może smartfonowa wersja jednej z najpopularniejszych dystrybucji Linuksa, czyli Ubuntu. Jej producent, firma Canonical, poinformowała właśnie, że Ubuntu jest praktycznie gotowy do pracy na urządzeniach mobilnych.

Firma udostępniła prezentacje wideo, w której założyciel Canonical, Mark Shuttleworth, szczegółowo prezentuje założenia i zasady funkcjonowania systemu. Jego interfejs nastawiony jest na maksymalne wykorzystanie naturalnych gestów - zastosowano w nim pomysłowy model dostępu do aplikacji (różne ich typy znajdować się będą na panelach wysuwających się spod wszystkich krawędzi ekranu - takie rozwiązanie ma zapewnić szybki dostęp do programów, funkcji systemowych i ustawień, niezależnie od tego, jaka aplikacja jest uruchomiona w danym momencie).

System ma w pełni obsługiwać HTML5 - co oznacza, że użytkownicy będą mogli w pełni wykorzystać potencjał aplikacji webowych napisanych w tym języku, tak, by mogły one działać w urządzeniu również sprawnie jak oprogramowanie zainstalowane lokalnie (choć oczywiście możliwe jest również tworzenie aplikacji dedykowanych dla smartfonowego Ubuntu).

Zobacz również:

  • Użytkownicy Ubuntu 23.10 wezwani do aktualizacji systemu
  • Powstało nowe narzędzie antywirusowe dla komputerów Linux
  • HTC powstaje jak feniks z popiołu - nowy smartfon zaprezentowany

Co ważne, instalowany w smartfonach Ubuntu będzie w pełni funkcjonalnym systemem - możliwe więc będzie np. korzystanie z odpowiedniego wydajnego smartfona dokładnie tak samo, jak z desktopa (wystarczy podłączyć do niego monitor, klawiaturę i mysz - np. poprzez umieszczenie urządzenia w odpowiedniej stacji dokującej). Zdaniem przedstawicieli Canonical, to rozwiązanie powinno szczególnie zainteresować np. użytkowników biznesowych (dzięki niemu zawsze będą mieli przy sobie niezbędne dokumenty, aplikacje itp.).

Podczas prezentacji systemu Mark Shuttleworth zachwalał również intensywnie zunifikowany system wyszukiwania informacji, do którego użytkownik będzie miał ułatwiony dostęp z poziomu smartfona - warto jednak wspomnieć, że wprowadzenie tego rozwiązania w dekstopowym Ubuntu ściągnęło na firmę falę krytyki (głównie za sprawą zintegrowania z wyszukiwarką katalogu sklepu internetowego Amazon.com - ostro skrytykował to Richard Stallman, guru ruchu open source).

Niestety, na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie na rynek trafią urządzenia mobilne wyposażone w Ubuntu oraz kto będzie je produkował - Canonical zapewnia, że nastąpi to jeszcze w tym roku, ale nie podaje żadnych konkretów. Wiadomo tylko, że działające smartfony z nowym systemem będą prezentowane na stoisku firmy na targach CES 2013.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200