Cabletron Systems i 3COM - walka o tron

Stawka jest wyrównana. Główni rywale na rynku ATM, Cabletron Systems i 3COM, idą łeb w łeb. Było to wyraźnie widoczne na targach CeBIT '95.

Stawka jest wyrównana. Główni rywale na rynku ATM, Cabletron Systems i 3COM, idą łeb w łeb. Było to wyraźnie widoczne na targach CeBIT '95.

Cabletron wystawił rodzinę koncentratorów MMAC, zaś jego konkurent znaczną liczbę produktów ATM, w tym bazowy przełącznik ATM oraz przełącznik ATM do współpracy z siecią Ethernet (z rodziny koncentratorów Superstack). Ten ostatni umożliwia użytkownikom komutowanej sieci Ethernet uzyskiwanie dostępu do technologii ATM z prędkościami transmisji 45-155 Mb/s. Jest to idealne rozwiązanie dla połączenia lokalnych sieci ethernetowych. Ponadto 3COM po raz pierwszy zmierzył się z technologią przełączania sieci Token Ring oraz zaprezentował szybką kartę ethernetową z magistralą PCI.

Cabletron pokazał na Targach wyłącznie urządzenia ATM. Jego flagowym produktem jest koncentrator MMAC-PLUS, który został opracowany wspólnie z firmą specjalizującą się w technologii ATM - Fore Systems. Koncentrator oferuje całkowitą przepustowość 2,5 Gb/s, mogąc współpracować z 24 przełączanymi stacjami roboczymi lub innymi urządzeniami pracującymi w trybie ATM. Na dolnym krańcu skali znajduje się moduł ATM umożliwiający podłączenie komputera klasy desktop (155 Mb/s) z wbudowaną emulacją sieci lokalnej oraz oprogramowaniem SNMP (protokół zarządzania siecią). Oprócz wprowadzenia na rynek nowych produktów Cabletron wyznaczył także kierunek na przyszłość - Synthesis. Ta nowa architektura ma umożliwić integrację ATM z sieciami wirtualnymi za pomocą koncentratora MMAC-PLUS. Przewiduje się ostrą konkurencję ze strony BaySIS (Bay Networks) oraz Openhub (Chipcom). Jednak nacisk konkurencji nie będzie chyba zbyt silny, skoro Bay Networks ogłosił wprowadzenie na rynek nowej generacji koncentratorów dopiero za dwa lata.


TOP 200